Sa oled siin

Vaid vähesed pimedad leiavad töö

Tartu linna nägemispuudega inimestel on tööle pääsemisega raskusi – samale kohale kandideerides eelistatakse terveid ja pimedad jäävad tööta.
 
Nägemispuue liigitatakse Lõuna-Eesti Pimedate Liidu esimehe Eva Kirillova sõnul kolmeks: sügava puude korral on inimene kas mitme puudega või täiesti pime, sellele järgnevad raske ja keskmine puue.
Kirillova väitis, et kui inimene natukenegi näeb, saab ta näiteks valvurina edukalt hakkama. Tööle saamine nii lihtne aga pole. „Tartus on ikka raske tööle saada, kui tööandjal on valida pimeda või nägija vahel, eelistab tööandja ikka nägijat,“ rääkis ta.
Lõuna-Eesti Pimedate Liitu on registreeritud umbes 250 nägemispuudega inimest, kellest väga vähesed töötavad. „Täpset arvu ei oska kahjuks öelda, aga vast mõnikümmend. Umbes kümme massööri, vähemalt neli valvurit, mõni hooldaja ja abiline,“ ütles ta.
 
Üks koht, kus pimedate hulgas traditsiooniliselt populaarset tööd ehk harjavarte valmistamist saab teha, on firma Seicom Uksetehas OÜ. See läks küll 2009. aastal pankrotti, kuid järgmisel aastal alustas uute omanikega  taas tegevust. „Pimedaid see ei puudutanud ning nende töötajate arv jäi täpselt samaks,“ kinnitas ettevõtte direktor Fred Üprus. „Meil on üle Eesti kokku 23 pimedat töötajat,“ lisas ta.
Üpruse sõnade kohaselt noored sellist tööd teha ei taha, mistõttu pole sinna firmasse kümme aastat ühtegi noort peale tulnud ning ettevõtte kontingent vananeb. „Noored jäävad oma perede keskele ja tegelevad spordi või muusikaga. Teine võimalus on, et omandatakse näiteks massööri kutse või õpitakse arvutiga töötama,“ lisas ta.
 
Tartu linna sotsiaalabi osakonna eakate ja puuetega isikute hoolekandeteenistuse juhataja ja hooldusala peaspetsialist Indrek Rohtla tunnistab probleemi olemasolu, kuid linn töökohtade loomisega ei tegele. „Tööandjad järelikult ei taha neid võtta, või ei ole selliseid töövõimalusi loonud,“ rääkis ta.
Rohtla lisas, et linn annab omalt poolt maksimumi, et puudega inimest toetada. „Meie panustame nii palju, kui saame. Kui puudega inimene läheb tööle, siis tagame, et ta saaks liikuda ja tal oleks isiklik abistaja, vajadusel aitame ka koduteenustega. Seda teeb linn, hoolitseme, et keegi selle tõttu millestki ilma ei jääks,“ ütles ta.

Lisa kommentaar