Sa oled siin

Vaidlus Karlova pargi hoonestamise üle on lõpusirgel

  • Vaidlus Päeva pargi haljasala suuruse üle on jõudnud lõpule ning karlovlaste ettepanekuid arvestamata toimub hoonestamine ikkagi. Graafik: Maia Klaassen

10 aastat kestnud vaidlus linnavalitsuse, arendajate ja Karlova Seltsi vahel Päeva pargina tuntud haljasala detailplaneeringu üle jõudis vahefinišisse - viimasel avalikul arutelul otsustas linnavalitsus mitte arvestada karlovlaste soovi säilitada planeeritust poole rohkem haljasala. 
 
Tartu kesklinnast mõne minuti kaugusel asuvate Päeva 1, Tähe 8, Tähe 10 ja Pargi 15 kruntide omanikud Marteburg OÜ, Merko Tartu AS ja eraisik Jõks plaanivad praegusele haljasalale ehitada kortermajad. Aastatepikkuse vaidluse viimaseks tüliõunaks on kortermajade juurde jääva haljasala suurus. 
 
Karlova Selts esitas augusti lõpus kolmandat korda linnale seisukoha, et haljasala peaks säilima vähemalt 6000 ruutmeetri ulatuses. „Selleks, et park toimiks ja inimesed seal käiksid, peab Euroopa Liidu põhimõtete kohaselt olema ala suurus vähemalt 5000 ruutmeetrit ning 300 meetrit jalutusmaad,“ ütles Saluveer.
 
Arendajad plaanivad Karlova elanike kasutusse jätta 2300 ruutmeetrit haljasala, mis on umbes viiendik praeguse haljasala suurusest. Tartu abilinnapea Jarno Lauri (SDE) sõnul on see kompromiss, sest Merko Tartu AS kohustub planeeringu järgi linnale haljasala tasuta üle andma, kuigi linna üldplaneeringus pole maa haljasalana ette nähtud. „Karlova Seltsi lahendus töötaks ainult siis, kui kruntidel oleks ainult üks omanik. Praegusel juhul jääks Pargi 15 omanik ehitusõigusest ilma,“ ütles Laur.
 
Karlova Seltsi juhatuse liikme Aili Saluveeri sõnul arvestas linn ainult ärihuvidega.
 

„Praegu ongi jaburaim asi see, et linna üldplaneeringut muudetakse arendajate kasuks, et nad saaksid suuremaid maju ehitada, aga haljasala suurendamiseks üldplaneeringut ei muudeta,“ ütles Karlova Seltsi juhatuse liige Aili Saluveer.
 

Päeva 1 ja Tähe 8 kruntide omanik Marteburg OÜ juhataja Mart Avarmaa ütles, et ärihuve ei seata esile, näiteks saavad nad algselt planeeritud viiekorruseliste majade asemel nüüd ehitada kolmekorruselised.
 
„Ei ole nad mingisuguse kompromissiga nõus, ajatakse kiuslikku jonni,“ ütles Avarmaa.
 
„Asi pole Karlova Seltsis, vaid Karlova elanikes. Me oleme nõus tegema igasuguseid kompromisse, aga praeguses protsessis tundub, et meid enam ei kuulata,“ ütles Saluveer.
 

„Seni kuni mina ei käi Karlova elanike käest nõudmas, et tahan nende hoovis oma koera pissitada, seni ärgu nemad minult sama oodaku,“ ütles kruntide omanik Mart Avarmaa.

Toimetaja: 
Kadri Org

Lisa kommentaar