Sa oled siin

Valgusreostus rikub tervist ja segab und

  • Valgusreostus Euroopas. Allikas: Wikimedia Commons

Tänapäeval kuulub keskkonnaprobleemide hulka ka valgusreostus, mis mõjub halvasti nii keskkonnale kui inimesele.

Reostus probleemiks ka Tartus

Tartu Observatooriumi tähefüüsika töörühma teadur Tõnis Eenmäe ütles, et üldiselt nimetatakse valgusreostuseks seda valgust, mis on inimeste tekitatud ja mis satub sinna, kus seda vaja ei ole. Ta selgitas, et valgust on vaja toas ja tänaval, väljas mõningatel juhtudel ka lihtsalt silmailuks.

Eenmäe möönis, et Tartus on olukord halb. Tänavavalgusteid on küll välja vahetatud, kuid endiselt on palju niisuguseid, mis suunavad valguse atmosfääri. „Eestis häid kohti pole peaaegu kuskil,“ lisas ta.

Teaduri sõnul on valgusreostust kõige paremini näha pimedal ajal, siis peegeldab ka lumi palju valgust. Valgusreostus on eemalt nähtav kuma asula kohal. Tartlased tunnevad Luunja kasvuhoonete kuma.

Tartu Linnavalitsuse tänavavalgustuse peaspetsialist Liis Luik ütles, et valgusreostust püütakse vähendada. Uued valgustid pannakse vähemreostavad, mis tähendab, et valgus on suunatud allapoole. Samuti reguleeritakse valgustite süttimisaegu, et need läheksid õigel ajal põlema ja kustu.

Liigne valgus võib rikkuda tervist

Keskkonnaministeeriumi andmetel põhjustab liigne valgus inimestel ja loomadel loodusliku elurütmi muutust ─ psüühika-, hormonaalsüsteemi- ja unehäireid ning lisaks suurendab rinna- ja eesnäärmevähi, diabeedi, depressiooni ja südamehaiguste tekke sageduse tõusu.

Unenõustaja Merle Taevik-Valk rääkis, et valgus mõjutab unetsüklit väga oluliselt. „Eriti laste ja noorte puhul häirivad unerütmi nutiseadmed,“ ütles ta ning lisas, et enne magamajäämist tuleks kindlasti viibida eemal vilkuvatest ekraanidest. Samuti on tema sõnul oluline meeles pidada, et ainult silmade kinni panemisest ei piisa, et end tehisvalguse eest kaitsta, sest see tungib läbi silmalaugude.

Tartu Diabeetikute Seltsi juhatuse liige Katrin Lõivukene ei seostanud diabeeti valgusreostusega. „Ausalt öeldes kuulen praegu esimest korda,“ ütles ta.

Kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa selgitas, et tegelikult on depressiooni põhjused keerulised ja sageli kombineeritud mitmest erinevast tegurist. Tema sõnul ei saaks kindlasti pidada tõenäoliseks seda, et valgusreostus ainsa faktorina depressiooni põhjustab. 

Märksõnad: 
Teaduslik ja hariv
Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar