Kirsberg ütles, et presidendivalimiste ajal on avatud kohvikud, kust 335 valijameest, umbes 200 külalist ja 250 ajakirjanikku endale sööki ja jooki osta saavad. Kohv, tee ja vesi on valijameestele tasuta.  

Sa oled siin

Valimiskogu toob riigile lisakulusid

  • Allikas: ww.vvk.ee
    Allikas: ww.vvk.ee

Kuna tänavustel presidendivalimistel rahvasaadikud riigikogus presidenti ei valinud, lähevad valimised vabariigi valimiskomisjonile maksma üle nelja tuhande euro.  
 
Täna  Estonia kontserdisaalis toimuva valimisürituse eest vastutas valimiskomisjon, mille eelarve tegevuskulud peavad katma valimistele mineva rahasumma. Kui presidendi oleks augusti lõpus riigikogu valinud, oleks väljaminekud piirdunud vaid paberikuluga. 

Vabariigi valimiskomisjoni meedianõuniku Kristi Kirsbergi sõnul oli suurim kulu Estonia kontserdisaali rentimine, mis ühtlasi on praegu ka ainuke kindlalt teadaolev väljaminek. Ta sõnas, et valimiste lõplik summa selgub siis, kui kõik arved saavad peale üritust makstud. Spekulatsioone kõikide võimalike lisakulude kohta ta teha ei osanud. Kirsberg ütles, et summat suurendavad kindlasti internetikulu ja lisaruumide rent kohvikute jaoks Estonia maja teatri poolelt.  

Kirsberg ütles, et presidendivalimiste ajal on avatud kohvikud, kust 335 valijameest, umbes 200 külalist ja 250 ajakirjanikku endale sööki ja jooki osta saavad. Kohv, tee ja vesi on valijameestele tasuta.  

Ainult tee ja kohvi abil valijamehed pikka päeva elama ei pea. Nissi valla valimiskogu liige Kaido Katalsepp ütles, et lõunat pakuvad presidendikandidaadid. Tema sõnul on kandidaadid kutsunud endale teadaolevad nende poolt hääletajad enne esimest valimisvooru kohvile ning enne teist valimisvooru lõunasöögile.
Väidet kinnitas ka Kirsberg, kes ütles, et nood lõunasöögid ei kuulu valimiskomisjoni kulude hulka.  

Ridamäe nentis, et kaasatud politseiametnike hulk on planeeritud vastavalt osalejate arvule, sest turvakontrolli peavad läbima kõik valimisüritusele saabujad. 

Kui kümme aastat tagasi kogunenud valimiskogu liikmetele maksis valimiskomisjon valijameestele veel sõidukulud kinni, siis seekord peavad valimiskogu liikmed Tallinnasse sõidu eest ise tasuma. „Kõik tulevad ju ikkagi tööd tegema, see on igaühe oma asi,“ ütles Kirsberg. Ta lisas, et valijameeste transpordikulude eest maksab ikkagi kohalik omavalitsus.  

Kirsbergi sõnul turvab üritust politsei, kes on Estonias kogu päeva. Ta ütles, et majja sisenedes tuleb läbida nii isiku tuvastamine kui ka turvakontroll. 

Põhja prefektuuri valvebüroo juht Aivar Ridamäe sõnas, et põhjalik turvakontroll on vajalik, et kõik võimalikud riskid oleks maandatud ning et riiklikult oluline sündmus mööduks vahejuhtumiteta. Ta nentis, et kaasatud politseiametnike hulk on planeeritud vastavalt osalejate arvule, sest turvakontrolli peavad läbima kõik valimisüritusele saabujad. 

Kuigi valimisüritusel on väljas lisajõud, siis Ridamäe sõnul see politseile lisakulutusi siiski ei too, sest politseilised tegevused on korraldatud tavapäraste töötundide raames. 

 

Märksõnad: 
Poliitika

Lisa kommentaar