Vanglas saab õppida, kuid kõiki vange koolipinki ei lubata

• Klassiruum. Pilt on illustreeriv. Allikas: Pixabay

Eesti vanglates saavad kinnipeetavad õppida individuaalsete õppekavade järgi, kuid kõiki vange õppima ei lubata.

Tartu vangla direktori asetäitja Kristo Kulo sõnul ei saa kõik vangid õppida, sest nad võivad olla õpetajale või teistele õppuritele ohtlikud. Ta ütles, et iga vangi inspektor-kontaktisik teeb riskihinnangu, et selgitada välja, kas kinnipeetav võib õppetöös osaleda või mitte.

Gümnaasiumi- ja põhiharidust annab Tartu vanglas Tartu täiskasvanute gümnaasium. Õpiraskustega põhikooli õpilasi õpetavad Tartu vanglas Kroonuaia kooli töötajad.

Kroonuaia kooli õppealajuhataja Meelika Maila sõnul on õpilaste vaimne võimekus väga erinev. Ta rääkis, et üks neljanda klassi õpilane lahendas kaheksanda klassi matemaatikaülesandeid, kuid lugeda ei osanud üldse. Maila ütles, et seepärast ongi individuaalsed õppekavad vajalikud, sest õpilaste koolitee on pooleli jäänud eri aegadel ning eri teemade juures.

Maila sõnul on õppurite vanus mõnikord üllatavalt kõrge. Ta ütles, et eelmisel aastal õppis Tartu vanglas esimeses klassis 47-aastane õpilane.

Õppimine on vabatahtlik ning kedagi selleks ei sunnita, ütles vanglate taasühiskonnastamise talituse osakonna nõunik Emma Bachmann. Tema sõnul on vanglates inspektor-kontaktisikud ja hariduskorraldaja, kes püüavad motiveerida vange õppima.

Vanglas toimub õppetöö kaugõppes riikliku õppekava järgi. Tartu täiskasvanute gümnaasiumi direktor Marika Kaasik selgitas, et tundide osakaal on võrreldes statsionaarse õppekavaga väiksem, iseseisva töö maht aga suurem. Ta rääkis, et Tartu vanglas toimub õppetöö kahel päeval nädalas ning õpetajad annavad tunde vanglas kohapeal.

Bachmann ütles, et haridus- ja teadusministeerium rahastab vangide õpet koolide kaudu. See tähendab, et koolid, mis viivad vanglates õpet läbi, saavad vastavalt õpilaste arvule rohkem pearaha.

Tartu vangla teeb koostööd ka Tartu kutsehariduskeskusega, et vangid saaksid pärast põhi- või keskhariduse omandamist õppida mõne ameti, näiteks plaatija või keevitaja.

Pärast kutse omandamist on avavangla kinnipeetavatel võimalus tööl käia väljaspool vangla territooriumi. Neil on kindel tööaeg ja -koht. Samuti marsruut, mida mööda tohivad tööle minna ja töölt tulla.

Kinnises vanglas võivad kinnipeetavad töötada Eesti Vanglatööstuse ettevõttes. Tootmine toimub vanglates kohapeal, kus valmistatakse mööblit, metall- ning puitesemeid ja muud sellist.

Teaduslik ja hariv
Catlin Saar