Sa oled siin

Vargad himustavad kasutatud esemeid

  • Riidepood. Foto: Freeimages.com

Tartu kasutatud asjade kauplustes toimub palju vargusi. Poeomanikud ei näe mõtet kutsuda politseid, sest reeglina ei tabata vargaid teolt.
 
Komisjonikaupluse Kõige Pood müüja Kaie Lõhmuse sõnul varastatakse nende kauplusest ühe kuu jooksul keskmiselt 30–40 euro väärtuses asju. „Lähevad särgid, pluusid ja väiksemad esemed, nagu kõrvarõngad,“ ütles Lõhmus. Mõnel kuul jääb tema hinnangul aga varguste tõttu saamata kuni 60 eurot. Lõhmus selgitas, et kuna Kõige Pood on komisjonikauplus, on vargusi kerge avastada. Kui omanik tahab oma eset tagasi osta ja selgub, et see on varastatud, hüvitatakse kahju poe kasumist.
 
Varaste tabamine on Lõhmuse sõnul väga keeruline, sest kauplusel pole turvameest ning müüjad ei tohi kliente läbi otsida. Kuna korraga varastatakse esemeid suhteliselt väikese summa eest, ei kutsuta tavaliselt politseid. Lõhmus ütles, et politseisse ei helistata ka sellega kaasneva paberimajanduse tõttu. Tema sõnul saab vargusi ära hoida ja vähendada ainult jälgimise teel. 
 
Kuperjanovi Humana kaupluse juhataja Katrin Võsa rääkis, et nende poest näpatakse nädalas ligikaudu paarkümmend riideeset. Kuna pood on suur ning korraga on tööl vaid üks müüja, on vargaid keeruline märgata. Vargused avastatakse tavaliselt alles tööpäeva lõpus, selgitas Võsa. Seda probleemi aitaks leevendada turvamehe palkamine, kuid see on Võsa sõnul liiga kallis.
 
Komisjonipoest Moeparter varastatakse iga kuu keskmiselt kuni 50 euro eest esemeid, rääkis selle kaupluse juhataja Andrus Aug. Tema sõnul ei takista vargaid ka kaamerad, sest reeglina leitakse poest mõni paik, mis ei jää kaamera vaatevälja. Ühes kuus õnnestub tal tavaliselt teolt tabada vaid üks varas. Aug lisas, et politsei kutsumine näib talle mõttetu, sest varastatud riiete väärtus jääb alla 200 euro.
 
Lõuna prefektuuri pressiesindaja Kerly Peiteli sõnul peaksid kasutatud esemete müüjad pöörduma politsei poole ka siis, kui varastatud asjade väärtus on väike. „Kui isegi pood ei pea oluliseks vargusest teavitamist, siis tekib vargal süüdimatu tunne, mille tõttu ta võibki arvata, et võib igalt poolt varastada,“ ütles Peitel. Ta lisas, et vargust, mille väärtus jääb alla 200 euro, käsitletakse varavastase süüteona väheväärtusliku asja vastu ning selle karistuseks on rahatrahv või 30 päeva aresti.

Märksõnad: 
EestiUudised
Toimetaja: 
Lauri Habakuk

Lisa kommentaar