Sa oled siin

Varjupaigataotlejate keeleõpet pärsib personalipuudus

  • Õpilased. Pilt on illustratiivne. Foto: Tulane Public Relations
    Õpilased. Pilt on illustratiivne. Foto: Tulane Public Relations

Personalipuudus takistab Vaos asuva varjupaigataotlejate majutuskeskuse keeleõppe  kvaliteetsemaks muutmist.
 
MTÜ Eesti Pagulasabi juhatuse esimehe Eero Jansoni sõnul on probleem selles, et keskuse keeleõpe sammub paigal. Õpe toimub kahel korral nädalas vene ja inglise keele baasil, ent uute taotlejate liitumisel alustatakse materjaliga jälle algusest ning edasijõudnute jaoks on see kordamine. Raskusi tekitab seegi, et mõned varjupaigataotlejad ei oska piisaval tasemel inglise keelt. 
 
Olukorra lahendaks Jansoni sõnul näiteks edasijõudnute ja algajate keelerühma koostamine. Jansoni sõnul ei ole keeleõppe eesmärk ka niivõrd keelt õppida, kui tegeleda vaba aja sisustamise ja Eesti ühiskonna tundma õppimisega.
 
Varjupaigataotlejate majutuskeskuse sotsiaaltöötaja ja keeleõpetaja Anneli Võso sõnul võiks keeleõpet parandada, kuid õppekorralduse muutmist takistab töötajate puudus. „Sotsiaaltöö ja keeleõpe on mõlemad meie kanda ja keeleõpe jääb tahaplaanile,“ sõnas Võso. Tema sõnul tuleb esmalt siiski tegeleda olmeprobleemidega, näiteks inimeste arsti juurde viimine.
 
Ajapuuduse tõttu on probleeme ka ette nähtud kahe keeletunni läbi viimisega. Teise sotsiaaltöötaja palkamisega loodi ka vene keele baasil keeleõppe rühm, kuid see probleemi ei lahendanud. Neljanda töötaja lisandumisel sai koormust veidi jagada ning oodatakse ka viienda töötaja lisandumist.
 
Sotsiaalkaitseministri nõuniku Susan Lilleväli sõnul on vaja teha vahet, kas tegemist on varjupaiga taotlejaga või inimesega, kellele on juba rahvusvaheline kaitse antud. Rahvusvahelise kaitse saanule on edaspidi eesti keele õppe kohustus tulenevalt seadusest.
 
Vaos asuvas majutuskeskuses elavad varjupaiga taotlejad ning neile on tema sõnul eesti keele õpe ka tagatud. „Sotsiaalministeeriumi partner on AS Hoolekandeteenused, kes varjupaigataotlejate majutuskeskuses tagab kõik ettenähtud teenused,“ sõnas Lilleväli. 
 
ASi Hoolekandeteenused personalijuhi Katriin Tilga sõnul on uute töötajate otsimine päevakorras. „Koht on ette nähtud ja meie seda täidame,“ sõnas Tilk. Ta lisas, et otsitakse vaid keeleõppega seotud inimest, kelle kompetentsi sotsiaaltöö ei kuuluks. Personalipuudus takistab Vaos asuva varjupaigataotlejate majutuskeskuse keeleõppe  kvaliteetsemaks muutmist.

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Simon Suviste

Lisa kommentaar