Sa oled siin

Venemaa vastu suunatud majandussanktsioonid ei oma soovitud mõju

  • allikas: freeimages.com
    Kreml

Tartu Ülikooli riigiteaduste instituudi õppejõu Karmo Tüüri hinnangul ei mõjuta Venemaa tegevust mitte nii väga Lääne riikide sanktsioonid vaid kasvavad pinged regioonides.
 
Kuu aega tagasi kehtestasid  Euroopa Liit ja Ameerika Ühendriigid Venemaa vastu majandussanktsioonid. Politoloog Karmo Tüüri hinnangul on praegused persoonide vastu suunatud majanduslikud piirangud ebaefektiivsed. Tüüri sõnul annavad seda tüüpi sanktsioonid nendele persoonidele märtri staatuse.
 
„Majandussanktsioonid muutuvad tõhusaks siis kui need löövad Venemaa majanduse ja eelarve põhilise tuluallika pihta ehk energiakandjate müügi pihta“: sõnas Karmo Tüür.
 
Tüüri sõnul on Venemaa riiklik eelarve püstitatud peamiselt nafta maailmaturu hinnale. Kui nafta hind on 117 dollarit barreli pealt on Venemaa eelarve plussis. Täna on nafta barrelihind tegemas vähikäiku ning see avaldab survet Venemaa riiklikule eelarvele.
 
Tüüri väitel on tekkimas olukord, kus Venemaa on struktuurse suutmatuse tõttu oma finantsressursid praktiliselt ammendanud ning on hakanud Krimmiga kriisiga kaasnevate kulutuste katteks koguma vabatahtlike kümniseid regioonidelt. Samuti Tüüri sõnul on ära kasutatud ka Venemaa pensionireserv.
 
„Regioonidel on tekkinud tõsine küsimus – kas meil on uus Tšetšeenia, kuhu me peame lõpmatult sisse maksma 10 protsenti oma aasta eelarvest?“ ütles Karmo Tüür.
 
Seega  omavad Tüüri hinnangul regioonides tekkivad sisepinged palju suuremat mõju kui Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide poolt kehtestatud  majanduslikud sanktsioonid.

Märksõnad: 
Välisuudised