Sa oled siin

Vitamiinitabletid - söögiisu suurendajad?

  • B-vitamiini tabletid. Allikas: Wikimedia Commons

B-grupi vitamiinid võivad suurendada inimeste söögiisu, ülesöömist aitavad vältida organismi energiataset tõstvad ained ženšenn ja Q10.

Toidulisandeid tuleb manustada tasakaalustatult

Tartu ülikooli arstiteaduskonna dotsendi Triin Eller sõnul on patsiendid talle kurtnud apteegis müüdavate vitamiinitablettide tarbimisega kaasnevat söögiisu suurenemist.

Toitumisterapeute koolitav Tervisekooli toitumisnõustaja Annely Soots ütles, et B-grupi vitamiinid stimuleerivad ainevahetust, mille tulemusel suudavad inimesed rohkem tegutseda. Suurenenud aktiivsusega peaks tema sõnul kaasnema kehakaalu langus. Soots ütles, et ženšenni juureekstrakt ja koensüüm Q10 suurendavad energiataset sarnaselt B-grupi vitamiinidele.

B-grupi vitamiinide mõjul kiirenenud ainevahetuse olukorras aitab ženšenni ja Q10 toimel tekkiv lisaenergia vältida energiapuuduse tekkimist. Ka artikli autorile soovitati Tartu apteegist B-grupi vitamiinide mõjul suureneva söögiisu vältimiseks osta vitamiine lisaainetega Q10 ja ženšenn.

Isu tekitab keerukas mehhanism

Seedetrakti töö ja ülekaalulisuse seoseid uuriv Tartu ülikooli arstiteaduskonna professor Vallo Tillmann kirjeldas oma ettekandes „Söögiisu hormonaalne regulatsioon“ inimese organismi eneseregulatsiooni keha rasvahulga stabiilsuse tagamiseks. Tillmanni järgi signaliseerivad organismi rasvahulga muutust hormoonid insuliin ja leptiin. Kehamassi ja keharasva hulga tõusu põhjustab söögiisu tõstva hormooni greliini taseme tõus veres.

Söögiisu suurenemist võib põhjustada organismi soov säilitada esialgne kehakaal ka B-grupi vitamiinide toimel suurenenud aktiivsuse olukorras. Keharasva hulk ja kehakaal muutub vastavalt sellele, kas söögiisu suureneb võrdeliselt energiavajaduse kasvuga.

Vältides energiapuudust, ei ole organismi rasvaprotsendi stabiilsus ohustatud ja organismi hormonaalne eneseregulatsioon ei põhjusta söögiisu suurenemist. Sel juhul on energiat andvad preparaadid abiks inimestele vitamiinitablettidest tekkinud suurenenud söögiisu olukorras.

Märksõnad: 
Teaduslik ja hariv
Toimetaja: 
Jaanus Vogelberg

Lisa kommentaar