Sa oled siin

Viljandimaal tegutsev piimafarm jäi ilma päikeseelektrijaamast

Viljandimaal Viljandi vallas peamiselt piimakarja kasvatusega tegelevale OÜ Karpole kuuluv Tarvastu piimafarm jäi ilma Eesti Energia poolt neile planeeritud päikeseelektrijaamast, sest liiga hilja selgus, et farmi katus pole päikesepaneelide paigaldamiseks piisavalt tugev.
 
Eesti Energia teatas mullu juunikuu lõpus, et sügiseks valmib Tarvastu piimafarmi katusele 880 päikesepaneelist koosnev elektrijaam, mille võimsuseks planeeritakse 238 kilovatti. OÜ Karpo juhataja Kalev Nurk sõnas, et nad soovisid päikeseparki, sest neil sai valmis uus laut, mille katusele oleks sobinud päikeseelektrijaam. „Miks mitte kasutada ära vaba pinda odava energia jaoks,” ütles Nurk.
 
Eesti Energia meediasuhete juht Kaarel Kuusk sõnas, et OÜ Karpo farmi juures olid hoone katusekonstruktsioonid projekteeritud ilma puhvri ehk lisavaruta, mille tõttu oli katus liiga nõrk, et paigaldada sinna päikesepaneele.
 
Nurga sõnul oli päikesepargi rajamata jäämisel oma süü ka Eesti Energial. Nurk sõnas, et Eesti Energia ei võtnud asjaga seotud arhitekti Dea Kuldorgiga piisavalt vara ühendust, mille tõttu avastati katusega seotud probleem liiga hilja. Nurk lisas, et Kuldorgi hinnangul oli algselt arvestatud katuse ehitamisel lisakoormuseks vaid lumega.
 
Kuusk tunnistas, et Eesti Energia suhtlus hoone projekteerijaga oleks võinud käia kiiremini ning kliendilt palutakse ebamugavuste pärast vabandust.
 
OÜ Karpo päikeseelektrijaamast ilma jäämise tõttu ühtegi senti ei kaotanud, sõnas Nurk.
 
Kuusk täpsustas, et kõik kulud oleks katnud Eesti Energia taastuvenergia ettevõte Enefit Green. Tema hinnangul oleks kõnealune päikesepark läinud maksma paarsada tuhat eurot.
 
Mis saab edasi?
 
Kuusk sõnas, et peale arhitekt Kuldorgilt saadud eitavat vastust päikeseelektrijaama katusele paigutamise osas käisid Eesti Energia spetsialistid veel Tarvastu farmis kohapeal, et leida uus sobiv koht päikesepaneelide jaoks. „Paraku ei olnud kliendi kinnistul ühtegi teist hoonet, mille katusele paneele paigaldada ega ka vaba maad,” sõnas Kuusk. „Hetkel päikeseelektrijaama rajamise plaaniga kliendi kinnistule edasi ei liigu, kuna toetusskeemi muutumisel uuest aastast ei tasu projekt enam majanduslikult ära.”
 
OÜ Karpo juhataja Nurk kinnitas, et praeguse seisuga ei ole päikesepaneele piimafarmi katusele tulemas. Nurga sõnul on soov päikesepargi rajamiseks endiselt olemas, kuid parajasti pole midagi selle jaoks teha.
 
OÜ Karpole kuuluva Tarvastu piimafarm karja kuulub 1100 lehma, kellest 430 on lüpsilehmad.
 

Märksõnad: 
Eesti
Toimetaja: 
Mari Eesmaa