Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Juhan Peegli idee Ö-tähe alguse tähistamisest sai lõpuks teoks

Ahto Jakson | Fotod: Ahto Jakson

Tartu ülikooli kunagise ajakirjanduse õppejõu Juhan Peegli välja käidud idee saarlaste kõnepruugis esineva ö-tähe piirkonna alguse tähistamiseks lõppes novembri viimasel päeval, mil ligi viie meetri kõrgune tähe kuju Väikese väina tammi lõppu Saaremaale Kuivastu maantee äärde üles seati.

Selles kohas muutub saarlaste jaoks õ-täht ö-täheks. Muhu poolt tulles jääb tähe kujutis vasakule poole Kuivastu maanteel pärast Väinatammi. Pimedas sõites hakkab täht, millel nii ö-täpid kui õ-kriips, autojuhtidele hästi silma, sest on kaetud helkurvärviga.

Tartu ülikooli Eesti geograafia dotsent Taavi Pae, kes ö-tähe piirkonna alguse tähistamise algatas, rõhutas, et tema pole kindlasti see, kes idee välja mõtles. Pae sõnul mainis Reina külast pärit Juhan Peegel piiri tähistamist esimesena, kuid ö ja õ piiri määras Theodor Kaljo, kes selgitas selle välja 1928. aastal Tartu ülikoolis magistritöö „õ- ja ö-hääliku vahepiir Saaremaal” kirjutamise käigus.

“Ta käis läbi kõik sealsed külad ja palus elanikel öelda kas õpetaja või õlu ja ning märkis üles, kuidas vastus kõlas - kas ö-ga või õ-ga,” meenutas Pae. Nii selgus, et õ ja ö piir jookseb alates Orissaarest üle Pöide kuni Kõiguste laheni.

Poolteist aastat tagasi tekkis Taavi Pael Roheliste rattaretke ajal mõte, et nüüd oleks õige aeg silt ära panna. Nii pandigi eelmise aasta 18. mail rattaretke ajal esimese tähisena Kuivastu maantee äärde pruuni värvi tahvel ehk ö-hääliku piiri tähistav märk. See tuli aga maanteeameti survel paari päeva pärast maha võtta. Maanteeamet väitis toona, et selliseid silte on teede ääres liialt palju.

“Ma ei jätnud jonni, sai kirjutatud artikleid, taotlusi, kuid midagi ei juhtunud. Ilma saate Pealtnägija abita ei oleks midagi toimuma saanud. Telemeedia on ikka võimas asi,” lausus Pae.

Suur osa on ka Saarema vallal, kes võttis üle idee elluviimise ja kandis metallist ö-tähe valmistamise kulud. Maanteeamet lubas korrastada parkla. Ö-tähel on ka infotahvel selle kohta, miks selline suur ö-täht just seal asub.

“Täht sümboliseerib, et meil igal pool Eestis räägitakse omamoodi. Meil on murdeerisused ja ärme häbene neid, hoiame au sees. See kõik teeb meie kultuuri rikkamaks,” toonitas Pae.

Tema kaasvõitleja, Roheliste rattaretke peakorraldaja Helen Arusoo kandis alates eelmise aasta mais toimunud rattaretkest kuni siiani käepeala. “Helen ütles mulle, et tema seda käepaela enne ära ei võta, kui olukord on lahenenud,” ütles Pae. Eile sai Arusoo oma käepaelast lõpuks lahti, kuid käelt ära saamiseks tuli see läbi lõigata.