Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Suurannetaja Olav Miil: kui inimesed ei haigestu, on kasu sajakordne

Ahto Jakson | Fotod: Scanpix / Postimees

Olav Miil võtab alati asju suurelt ette, see käib ka Eesti Vähiliidule tehtud annetuse kohta. Foto: Scanpix / Postimees
Olav Miil võtab alati asju suurelt ette, see käib ka Eesti Vähiliidule tehtud annetuse kohta. Foto: Scanpix / Postimees

Ettevõtja Olav Miil tegi möödunud aastal enne jõule Vähiliidule 100 000 eurose annetuse, mis on Vähiliidu tegutsemisaja suurim eraannetus. Annetaja ise peab seda summat väikeseks, võrreldes sellega, mida vähki ennetades on võimalik kokku hoida.

Miili sõnul meeldis talle väga Eesti Televisiooni saade „Hommik Anuga“, kus oli juttu heategevuslikust oksjonist “500 Kleiti”. Oksjon kogus 30. novembrist kuni 6. detsembrini vähiliidu mammograafiabussile uue 3D mammograafi ostmiseks üle 30 000 euro. Kahe naise algatusel Facebookis korraldatud oksjonil läks müüki 651 Eestist ja teistest riikidest annetatud kleiti, millest oksjonil müüdi 579.

Saates selgus, et uus 3D mammograaf võimaldab rinnavähki igas eas naistel avastada ka nii-öelda nullstaadiumis ehk väga varakult. „Meil on Eesti Vähiliit ja vähiravifond Kingitud Elu, neist esimene keskendub ennetavale tegevusele ja teine annab inimesele viimase lootuse, kui ei ole võimalik riigilt abi saada,“ ütles Miil. “Mõelge, kui palju me ühiskonnale säästame, kui suudame haigusi ära hoida.”

„Kui raske haigus kedagi tabab, siis kulub sellega võitlemiseks suur energia,“ lisas ta, viidates nii arstidele kui rahale. Seda kõike silmas pidades arvas Miil, et tema annetatud summa ei olegi nii suur. „Kui inimesed ei jää haigeks, on kasu mitmekümne kui mitte sajakordne,“ lausus Miil.

Kui pereema haigestub, on see väga raske kogu pere jaoks ja võib pere lõhkuda, sest tuleb võidelda elu eest. "Maal elav pereema, kel suur pere ja majapidamine ilma põhjuseta vähi ennetamiseks arsti juurde rutiinset kontrolli tegema tavaliselt ise ei lähe, kui just mingeid sümptomeid ei ole, sest on üks paras ettevõtmine. Mammograafia buss tuleb talle aga lähemale," sõnas Miil.

Eesti Vähiliidu tegevjuhi Maie Egipti sõnul on igast toetajast abi, kuid nii suurest annetusest nagu Olav Miili tegi, pole vähiliit varem julgenud unistada. Tavaliselt jäävad annetused 1000 euro piiresse kuus. ETV saatesse sai kleidioksjon tänu sellele, et Egipt rääkis saatejuht Anu Välbaga, kes nõustus heategevuslikku üritust kajastama. Oksjoni korraldaja pakkus oma idee algul välja vähiliidu tegevjuhile. Talle idee meeldis ja võttis sellest kohe "tuld".

Eesti Vähiliidul on kavas osta mammograafiabussi uus kaasaegne üle 200 000 euro maksev 3D mammograaf, et saaks teha rinnavähi paremaid sõeluuringud Eesti väikelinnades. “Kui 2D mammograaf teeb ühest rinnast kaks pilti, siis 3D mammorgaaf 15 pilti, mis aitab varajast vähki avastada ka noorte ja veel mittesünnitanud naiste puhul,” tutvustas Egipt uue seadme eeliseid. Inimeste jaoks on mammograafiabuss väga oluline. Näiteks viimasel uuringul käis bussis üle kahe korra rohkem inimesi kui statsionaarselt haiglas.

Kui varem pääsesid sõeluuringutele ainult ravikindlustusega inimesed, siis alanud aastast saavad mammograafiabussis sõeluuringutel käia ka need, kel ravikindlustust pole.