Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

10 küsimust: Ain Mäesalu

Lotte Parksepp | Fotod: Erakogu

Ain Mäesalu. Foto: Erakogu
Ain Mäesalu. Foto: Erakogu

"Kümme küsimust" on rubriik, kus soovime rohkem teada saada huvitavate Tartu inimeste kohta, kes ühel või teisel viisil ülikoolilinnas on silma paistnud. Ajakirja teises numbris vestlesime arheoloogi ja ajaloolase Ain Mäesaluga. Ain on Tartuga täiesti läbi põimunud. Kuigi Pärnumaal sündinud, õppis ja õpetas Ain Tartu Ülikoolis ja juhatas ka oma esimesed arheoloogilised väljakaevamised just Tartus.

  1. Iseloomusta Tartut kolme sõnaga.
    Vana. Ilus. Nooruslik.
  2. Millist raamatut viimati lugesid?
    Toomas Tauli “Tuba 116”, mis räägib tudengielust Tartus "Uue Pälli" ühikas (Pälsoni 14, praegu Pepleri) 1970-ndatel. Ise ma elasin tudengina "Vanas Pällis”. Oli väga tore lugemine!
  3. Mis on sinu suurim hirm?
    Ma olen ju ajaloolase ja arheoloogina tegelenud hirmu tekitavate teemadega küll ja pean ütlema, et suurim neist on vist igal pool varitsev oht. Näiteks on Eesti ja Vene suhetes kõige pikem rahuperiood olnud aastatel 1061-1111. Vaid 50 aastat. Ma muidugi kangesti loodan, et me ületame selle rekordi!
  4. Milline on sinu lapsepõlve parim mälestus?
    Üks mu esimesi mälestusi on Soontagana maalinn. Ma olen ise sealt kandist pärit ja seetõttu maalinna mitmel korral külastanud. Lisaks on see ju niivõrd põneva koha peal ja seal on niivõrd huvitavaid sündmusi toimunud: oli Soontagana maalinn ju 13. sajandi alguses üks Lääne-Eesti kõige tähtsamaid ja kesksemaid linnuseid.
  5. Mis on parim nõuanne, mis sulle on antud?
    Tuleb tegutseda Eesti ajaloo ja Eesti kultuuri huvides. Seda nõu anti mulle juba Nõukogude ajal ja annaksin ise ka meie tulevastele põlvedele.
  6. Mis sind elus inspireerib?
    Ühelt poolt loodus ja teiselt muidugi huvitavad arheoloogilised leiud.
  7. Millist supervõimet sooviksid omada?
    Rännata minevikus! Ma läheks esmalt ehk Tartu muinaslinnusesse või hoopis välismaale Lüübekisse.
  8. Mis on eesti keeles ilusaim sõna?
    Vahest ehk luule. Kuigi mulle meeldivad väga ka muinsus ja muinas — ääretult ilusa kõla ja sisuga sõnad.
  9. Millisena näed Tartut 10 aasta pärast?
    Seda on päris raske öelda. Ma olen ise Tartuga seotud juba 1973. aastast ja esimesed 20 aastat — Nõukogude ajal — muutus Tartus väga vähe. Aga nüüd on linn väga palju muutunud ja aina meeldivamaks ja ilusamaks läinud. Kui ilusaks Tartu veel kümne aastaga läheb, on lausa raske ette kujutada.
    Minu enda lemmikpaik Tartus on Toomemägi, eriti see osa, kus praegu on Tähetorn ja kus olid nii muinaslinnus kui keskaegne linnus. Seal juhatasin ma oma esimesed arheoloogilised kaevamised ja praegu meeldib mulle seal jalutamas käia. Loodan, et Toomemägi jääb ja muutub veel aina kaunimaks.
  10. Kelle 10 küsimuse vastuseid tahaksid järgmisena lugeda?
    Toredaid Tartuga seotud inimesi on väga palju, aga esimesena hüppas mulle pähe kunstiajaloolane Enriko Talvistu.