Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Mis juhtuks, kui ‚‚Õnne 13‘‘ koliks ETV-st mujale?

Kert Kask, Kris Süld, Maarja-Liisa Vokksepp | Fotod: Kairit Leibold / ERR, Nelonen Media

Õnne 13. Foto: Kairit Leibold / ERR
Õnne 13. Foto: Kairit Leibold / ERR

Õnne 13” on vaieldamatult kõige kauem ajahambale vastu pidanud teleseriaal Eestis. Nagu sellest oleks veel vähe – see on ka kõige vaadatum sari. Mis juhtuks, kui me peaks seda nautima laupäeva õhtuti ETV asemel hoopis Kanal 2-st või TV3-st?

Küsimus tõukus Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni tudengite meediamajanduse kursuse kodutööst, kus leiti, et era- ja avalik-õigusliku meedia tasakaal on paigast nihkunud, ja pakuti lahendusi, mida saaks selle vastu ette võtta.

Meediaekspert ja Helsingi saatkonna meedianõunik Tiina Maiberg rääkis, et „Õnne 13” erastamine mõjuks erakanalile postiivselt. „Võib-olla see aitaks praeguses keerulises olukorras erameedial natukene kergemini toime tulla. Minu poolest võiks küll erastada, aga küsimus on, et kellele ja mis hinnaga,” ütles Maiberg.

„Midagi ei saaks,” sõnas Tallinna Ülikooli meedia õppejõud Andres Jõesaar. „Ma väga loodan, et see ei mõjutaks sarja sisu, et sinna ei hakkaks tekkima näiteks tooteesitlusi või ei hakataks rääkima rahastaja juttu,” ütles Jõesaar. Ta ei pea sobivaks ka seda, kui pooletunnist sarja hiigelpikkade reklaamipausidega katkestataks.

Näitlejatehniliselt ei muutuks midagi

Pakkumisi toodete ja teenuste reklaamimiseks tuleb ka praegu. Stsenarist Andra Teede ütleb kõigile ära. „Võib-olla kui seriaali näidataks erakanalis, kus ikka tehakse turundust, siis ei ütleks ära,” lausus Teede.

„Praegu keerame pudeli teistpidi või Aura mahlapakil hoiame sildi peal kätt, et need ei oleks kaadris,” ütles Veesaar.

Anne Veesaar, kes on Mare Petersonina olnud lausa fiktiivse Morna linnapea, rääkis, et sarja tegemisel arvestavad ka näitlejad, et saade on ETV-s eetris ning seetõttu peidetakse toodete kaubamärke ja firmade logosid. „Praegu keerame pudeli teistpidi või Aura mahlapakil hoiame sildi peal kätt, et need ei oleks kaadris. Näitlejatehniliselt ei muutuks midagi,” ütles Veesaar.

Kui sari peaks ETV-st kaduma, jääks näitlejad ilma osast sissetulekust. Näitlejate liidul on rahvusringhäälinguga leping, et näitlejad saavad kordustasusid, nii ka „Õnne 13” eest. „Neid seeriaid on niivõrd palju ja neid kogu aeg korratakse. Aasta peale on kordustasud juba sellised, millega oleme harjunud. Selle tasu eest saab natuke midagi endale lubada. Näiteks korraliku hea reisi, käia teatris kallite piletitega Broadwayl või West Endis,” ütles Veesaar.

Õnne 13. Foto: Kairit Leibold / ERR

ERR ei taha sellest kuulda ka

Rahvusringhäälingu, mille peamises telekanalis Õnne praegu jookseb, juhatuse esimees Erik Roose peab teleseriaali erakanalile loovutamist võimatuks. Ta väidab, et keegi ei vaata seda. „Meie saatekavas on ta umbes kahe-kolmekümnes,” väitis Roose. Tegelikkuses näitab Kantar Emori uuring, et see on Eesti populaarseim telesari ja kõikide saadete võrdluses Eestis vaadatavuselt viies.

Roose spekuleerib, et erakanalisse liikudes esialgu midagi ei juhtuks, kuid pikapeale langeks sarja vaadatavus kolmandiku. „Ega need „Pilvede all” või mis iganes, nad teevad ka ju neid teleseriaalide asju. Ja tublilt teevad,” lisas ta.

„Need inimesed, kes otsivad telekast action’it ja seksi, need anyway ei vaata. Õnnet vaatab inimene, kes tahab perekonna- ja igapäevasarja, sellist stabiilset, tuttavat, kodust sarja. Ma arvan, et see oleks pigem endale jalga tulistamine, kui üritataks hakata sellest „Breaking badi” tegema.”

Stsenarist Teede arvates sobib „Õnne 13” ETV programmi oma kodususe poolest. „Õnne töötab ETV-s teiste saadetega koos,” ütles Teede. „Need inimesed, kes otsivad telekast action’it ja seksi, need anyway ei vaata. Õnnet vaatab inimene, kes tahab perekonna- ja igapäevasarja, sellist stabiilset, tuttavat, kodust sarja. Ma arvan, et see oleks pigem endale jalga tulistamine, kui üritataks hakata sellest „Breaking badi” tegema.”

Selge on see, et 28 aastat ja enam kui 800 osaga eetris olnud „Õnne 13” tootmine jätkub. „Mina seda ei otsusta. Kui vaatajad enam ei vaata, siis läheb kinni! Kui vaatajad vaatavad, siis mina pean tellimust täitma,” ütles Roose ja lisas, et Õnne tänava lugude kajastamine oleks erameediale ilmselt kahjumlik. „Ta tegemise kulu on tegelikult suurem, kui tema poolt genereeritav reklaamitulu.”

Kindel on ka see, et sama pealkirjaga sari erameediasse ei jõuaks. „Kaubamärk „Õnne 13” kuulub muidugi ERR-ile, siis peaksid erameediakanalid seda „Õnne 14” nime alt tegema,” lõpetas Roose.