Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Ma teile kirjutan…, sest teisiti ei saa!

Anna-Liisa Blaubrük | Foto: erakogu

Anna-Liisa Blaubrük. Foto: erakogu
Anna-Liisa Blaubrük. Foto: erakogu

Kohe nüüdsama kirjutan oma ellu uue peatüki, kirjutan end uueks – mõtted, mis aastavahetusel peades keerlevad. On uue alguse aeg. Iga aasta alguses tunnevad paljud meist end kui tabula rasa. Alustatakse uuesti. Antakse uusi lubadusi, otsustatakse ette võtta igatsetud unistuste teostamine, loodetakse luua uusi lugusid.

Peegli 29. number annab impulsse uutest algustest ja kirjutamisest. Kirjutamine (ja ka lugemine) võib olla hea ajaviide ja unustust toov mõnu. Kirjutades saab valu väljendada ja seeläbi leevendust leida. Loomisvalu ja -rõõm on kirjutamist armastavatele inimestele tuttavad tunded.

Igaüks meist on tundnud tühja lehe – tabula rasa halvavat mõju lõpukirjandit või diplomitööd alustades. Samas ehk ollakse ka nautinud sõnaosavat teksti, olgu see siis sügav proosa või luuletekst või hoopis äge säuts sotsiaalmeedias. Eestlane on uhke oma kaasmaalaste suure lugemuse üle ja seda õigusega.

Olen kuulnud õpetajatest kolleegidelt hirmulugusid, et noored enam ei loe ja ka ei olda kirjutamisel seetõttu teab mis osavad. Samas nad loevad. Päevas loevad nad ehk rohkem tähemärke kui ükski varasem põlvkond. Sest nad suudavad pidevalt lugeda sotsiaalmeediasõnumeid ... tviite, säutse, snäppe. Nende sõnavara on uskumatult kitsas ja samas on seal uskumatult palju sümboleid, mida veel mõnda aega tagasi ei kasutatud. Nad loevad ja kirjutavad küll. Aga nende kirjaoskus on teistsugune. Uus ja omapärane. Nad suudavad tähed segi paisata ja ikkagi saada aru mõttest; nad suudavad tähed asendada sümbolitega või võõra keele tähtedega ja lugeda siiski korrektselt. Ja osa neist on nii osavad kirjutajad, et jõuavad sõna jõudu ehk ajakirjandust õppima.

Peegel on TÜ ajakirjandustudengite õppepraktika. Koht, kus harjutada kirjutamist ja lugude loomist. Tänases numbris on nii kirjutamisrõõmu ajakirjandustudengitelt oma lemmikvaldkondadest kui kergemat kirjatööd, et reporteritöö poleks kogu aeg koormav. Kuid peamiseks võluks peaks olema kirjandusteraapiat avav luuletaja Berit Kaschan, lugejatele armsatest raamatupoodidest antud ülevaade ning otse loomulikult intervjuu kirjandusteadlase Mihhail Lotmaniga tema kirjutamisvaludest ja -rõõmudest muu päevakajalise kõrval.

„Ma teile kirjutan …“ rubriik on vanemale Peegli lugejale ehk tuttav kunagisest ajakirjast Noorus, kuid teadlikumad lugejad tunnevad siin ära ka seose vene kirjandusklassikaga. Ja just nii kirju ongi tänase Peegli pale. Pakume lugemisrõõmu paljudele ning kirjutamisrõõmu osavatele.

Ma tänan kõiki, kes loevad, aga veel enam tänan ma neid, kes jaksavad oma lugusid kirjutada.

Lugemiseni!