Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Kui sul on vaja minna, siis mine

Erika Renel | Fotod: Kristiin Elmat, Frankie Thomas & Pexels

jonas.f.k. popalbum "buda.01" raputab romantilise eskapismiga.

"Sellisel kõige ülesel keerulisel ajal on natukene imelik endast rääkida..." alustas Indie-pop bändist Frankie Animal tuntud Jonas Kaarnamets Facebookis oma albumit tutvustavat postitust. Leian, et sellisel imelikul hetkel peabki rääkima just endast ja isiklikest kogemustest. Kaua seda viiruslikult levivat paanilist nõiajahti ikka jälgida jõuab. Mummukesi maailmakaardil kasutasime me ka varem, aga selleks, et märkida oma unistuste reiside sihtpunkte. Ja millest meil koduarestiski unistada, kui mitte tulevastest rännakutest.

Albumi kirjutas muusik aasta tagasi Budapestis elades. Tegu on reisipäevikuga 25-aastase härrasmehe elus: killukesed, tundmused ja tabamused ühes lahedamas Euroopa pealinnas uitamisest ja unistamisest. Nimi "buda.01" nagu viitaks sellele, kuidas šikk härrasmees tiksus luksuslikes villades Budapesti uhkemas linnaosas Buda. Kuid juba esimese pala kõla meenutab rohkem Pesti ehk all-linna.

Ehtne tolmuse kantri võtmes laul "Rockenrollah’" kirjeldab tänaval kohatud rokipeeru, kes kihutab ringi vana Toyotaga. Saund ja meeleolu on süngevõitu ning kummitama jääb sõnum, et midagi hakkab juhtuma. Laulusõnadest käib läbi kummalisel kombel ka kultuslik koroona mäng: “Rockin’ girls and Corona/ At the party he’s crashin’”. Tundliku loomeinimesena on ehk Jonas selles loos tabanud Euroopat ähvardava kollektiivse põdemise eelhoovuse.

Märkimisväärsem on siiski see, et ajal, mil paljud muusikud kliinilist elektroonilist muusikat toodavad, on siin mõnusalt räsitud akustikat ja vabastavat vilistamist. Jonas Kaarnamets kasutab oma värskel sooloalbumil jonas.f.k pseudonüümi. Nimi sobib kenasti artisti elektroonilisema lähenemisega. Seekord Jonas ka laulab, sosistab ja näpib süntesaatorit. Ma ei hakka siin arutama, mida f tema uues nimes tähistab. Kuid kõrvu jääb see, kuidas laulja omapäraselt kõik c-d ka nagu k-d välja hääldab.

Albumi teine pala, kelmikas tantsuline "Szia, Baby", on kindel hitt. Arvasin, et Szia on tütarlapse nimi, kuid tegelikult tähendab see Ungari keeles "tsau". Seega ei reeda Jonas oma kohatud muusa nime, kuid kõnetab nii rohkemaidki südameid. Budapestis naljalt kedagi juhuslikult kaks korda ei kohta, sest inimesi on seal meie mõistes ropult palju. Kui "Szia" on kerge romanss, siis loomulikult jõuame ka tõelise südamevaluni palas "Special". Usun, et sealt linnast ei saagi lahkuda ilma, et süda murduks. Pala on pühendatud kellelegi väga erilisele, kuid nagu ikka nende kõige erilisemate ja armsamatega, tuleb neil lihtsalt minna lasta.

Muusik oli Budapestis vaid kuu aega, kuid tabas just selle linnale olemuslikud poeetilised lainetused ja romantilised võnked, mis võib-olla tuhmuks, kui sinna pikemaks ajaks elama jääda. Kuuleme lainete kohinat ka jonas.f.k muusikas ja vähemalt aitab selline kuuvalguse, nukruse ja kerguse kibemagus sulam emotsioone kuhugi mujale kanaliseerida.

Fotod: