Aita vaimse tervisega kimpus inimest nagu veritseva haavaga hädalist

Mari Eesmaa | Fotod: Grete Mäe

Mari Eesmaa. Foto: Grete Mäe

Kriis kriisi järel. Koroona, elekter, nüüd sõda. Mis järgmiseks? Kes järgmiseks? Neile küsimustele ei oska muidugi keegi päris täpselt vastata. Nii ei jäägi muud üle, kui säilitada rahu ja oma elu edasi elada. Aga mis saab siis, kui enam edasi elada ei jaksa?

President Alar Karis ütles oma vabariigi aastapäeva kõnes, et gümnasistid on talle kirjutanud, kuidas nende eakaaslastel on tõsised probleemid vaimse tervisega. „Asi on tõepoolest hull, sest näen iga päev enda ümber kaaslasi, kellel on paanikahood, depressioon, keskendumisraskused või apaatsus ja sageli kõik need korraga,“ kirjeldas Robin Sepma. Ühe kooli direktor usaldas presidendile, et poole aasta jooksul on tema kooli õpilaste seas olnud viis enesetapukatset. See on sünge.

Me oskame panna veritseva näpu peale plaastrit ja kutsuda kiirabi kui verd juba purskab. Kuid meie oskus märgata vaimse tervise kiratsevat haava ei ole veel nii iseenesest mõistetavaks kujunenud. Peegli 31. number püüab seda viga parandada.

Me räägime nendest, kes on langenud auku ja kogenud, mida tähendab sealt välja ronimine. Me räägime nendest, kes alles vaevlevad murede küüsis ega oska painavate mõtete ahelaist vabaneda. Me räägime nendest, kes kipuvad teisi aidates oma vajadused unarusse jätma. Aga räägime ka neist, kes teisi aidata oskavad – nemad jagavad õpetussõnu, kuidas igaüks seda teha saab.

Üks asi on hädas kaaslast märgata ja siis talle abi pakkuda. Teine, kuid sama oluline, on oskus hädasolijana abi küsida. President Karis pöördus kõnes noorte poole, öeldes, et need mured ei ole nõrkus, vaid päris mured. Täpselt sama kehtib ka täiskasvanute kohta. Võib tunduda jabur kurta muremõtete üle, kui Ukrainas haaravad inimesed relvad ja tõttavad rindele, et kaitsta kodumaad, riskides oma eluga. Meie mured justkui pole päris… on küll!

Loodame, et Peegli 31. number aitab mõnel hädasolijal jõuda abini ja mõnel abistajal jõuda hädasolijani.