Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

5 majandusmõistet, mis tulevad kasuks igale tudengile

Hanna Luisa Grosberg | Foto: erakogu

Fotokollaaž. Foto: erakogu
Fotokollaaž. Foto: erakogu

Energiakriis süveneb, inflatsioon tõuseb ning viimasega koos kasvavad ka üürihinnad ja muud arved. Instagramis või TikTokis selgitavad ülikondades suunamudijad, millised on õiged grindset’i komponendid, et peagi kohale jõudev majanduslangus sinu jaoks kergelt mööduks. Ka Peegel tuleb appi selles keerulises finantsmaailmas navigeerimisel. Järgnevalt seletame lahti viis majandusmõistet, mille teadmine ühelgi tudengil ega kellelgi teiselgi mööda külgi maha ei jookse.

NB! Tegu pole ammendavate selgitustega. Enne finantsotsuste langetamist tehke põhjalikumat uurimistööd või konsulteerige tuttavate majandustudengitega.

1. Inflatsioon

Turumajanduses muutuvad kaupade ja teenuste hinnad pidevalt – enamasti need tõusevad, mõned imeharva ka langevad. Inflatsioonist saab rääkida siis, kui hinnatõus ei puuduta mitte ainult üksikuid kaupu ja teenuseid, vaid on tunduvalt laiaulatuslikum. Inflatsiooni tulemusel saab ühe euro eest osta varasemast vähem kaupu, mis tähendab, et euro väärtus on langenud.

Kindlasti olete kuulnud pettumusest nõretavat või lausa meeleheitliku varjundiga väljendit "inflatsioon sööb mu raha ära!". Mida see aga tähendab ja kuidas saaksid enda käitumist kohandada? Haakides siia juurde veel taolised ütlused nagu "hakuna matata", "carpe diem" ja "raha on odav", saamegi kokku retsepti inflatsioonisõbralikuks eluviisiks. Ehk et vastutustundlik käitumine on muidugi oluline, kuid liigne muretsemine peol ostetud shotiringide või kesköise Fastersi peale kulunud raha üle ka ei aita. Sest kui sa just kokkuhoitud raha targalt ei investeerinud, siis oled sellest pikas plaanis ilma niikuinii.

2. NFT

NFT ehk non-fungible token on mõiste, millest ei pea lõpuni aru saama, kuid soovituslik on sellest siiski mingis ulatuses teadlik olla. Vastasel juhul võid end avastada klubis nurka surutuna mõne cryptobro poolt, kes tuli umbes pool tundi varem sinu juurde mõne krüptoküsimusega, millele sa ei osanud vastata ning nüüd üritab ta sulle kirglikult selgeks teha kuidas elada oma elu "õigesti".

Seega siin on spikker kõigile, kes soovivad seda olukorda vältida: NFT on digitaalse vara eriklass, mis esindab midagi unikaalset ning mida ei saa omavahel vahetada ega jagada väiksemateks väärtusteks nagu enamike valuutasid. Ei eksisteeri kahte samasugust NFT-d ja plokiahela struktuuri tõttu ei saa ühtegi tokenit hävitada, eemaldada ega paljundada. Kusjuures NFT-d võivad olla mistahes üksused alates kunstiteostest ja kogutavatest spordikaartidest kuni virtuaalse kinnisvara ning isegi digitaalsete riideesemeteni välja, mida saab video teel kanda.

3. Euribor

Ajakirjandus räägib sellest sama sageli kui Brigitte Susanne Hundi armuelust. Tundub, et euribori protsendiline tõus on võrreldav merelaine kasvamisega tsunamiks. Pinge kerkib ja numbrid võtavad silme eest kirjuks. Aga mis loom see euribor siiski on ja kuivõrd selle pärast tegelikult muretsema peaks?

Euribor on lühend, mis on tuletatud pikemast mõistest Euro Interbank Offered Rate. See on igal hommikul avaldatav Euroopa pankade omavahelise laenamise keskmine intressimäär. Pangad, kaasaarvatud Eesti Pank, tuginevad sellele nii omavahelisel kui ka klientidele laenamisel. Meie jaoks mõjutab see eluaseme- ja hüpoteeklaenude väljastamise intressimäärasid, mis on seotud teatud tähtajaga. Enim levinult sõltuvad laenud kas 3, 6 või 12 kuu euribori määrast. Arvutus on seejuures imelihtne: intressimäär = laenu baasmarginaal + euribor.

Seega, euribori tõusu pärast peaks tundma muret eelkõige kodulaenu või liisingumaksetega seotud isikud. Muus osas kasutatakse seda rohkem kui majandusseisu üldist näitajat. Alates 2015. aasta lõpust miinuses olnud euribor oli veel tänavu mais -0,2 protsenti, kuid jõudis juunis nulli. Hetkel on see kerkinud juba 0,9 protsendini. Kõige kõrgem oli euribor eelmise suure majanduslanguse ajal ehk 2008. aasta sügisel, mil intressimäär ulatus 5,4 protsendini.

4. Krediitkaart

Tahad kulutada raha, mida sul pole? Minna sõbra sünnipäevale ka siis, kui ta on juhuslikult sündinud kuu lõpus? Paljude pankade sõnul on just krediitkaart vastus su probleemidele. Tegelikkuses kahjuks muidugi päris niimoodi asjad maailmas ei käi ja tasuta raha pole olemas. Inimesed kipuvad unustama, et krediitkaardimaksetega kaasnevad samuti intressid nagu kõigi teiste lühi- ja pikaajaliste laenudega. Tähelepanuväärseks näiteks on siinkohal Ameerika, kus 51% elanikkonnast elab krediidivõlas. Kusjuures ligi 6% ehk umbes 20 miljoni ameeriklase krediidivõlg on suurem kui 10 000 dollarit. 40% ameeriklastest pole olnud krediitkaardivõlgadest vabad alates 2018. aastast ja 15% on krediitkaardivõlaga elanud juba kauem kui 2006. aastast.

Eelnimetatud numbrid on päris ulmelised ja tundub, et eestlastele on siiski praegu veel omasem elada vanasõna järgi "võlg on võõra oma". See muudab meie elustiili ilmselt pikas plaanis ka jätkusuutlikumaks.

5. Lühikeseks müük

Paljud on kuulnud, et inflatsiooni eest on parim viis raha kaitsta investeerides. Investorite põhimotoks on siinjuures kuulus fraas "Osta odavalt ja müü kallilt!". Aga mida teha olukorras, kus majanduslangus tõstab oma pead ning aktsiaväärtused on üldises langustrendis?

See võib kõlada üllatavalt, aga raha on võimalik teenida ka aktsiahinna languse pealt. Seda saab teha läbi short sellingu (lühidalt: shortimine) ehk lühikeseks müümise. See annab investorile võimaluse teenida aktsia hinnalanguse pealt ehk sisuliselt veab kaupleja turuga hinnalanguse peale kihla. Kaupleja laenab maakleri käest aktsiaid ja müüb need aktsiad kohe avatud turul kehtiva turuhinnaga. Lühikeseks müüva investori eesmärk on need aktsiad tulevikus veelgi madalama hinnaga tagasi osta ja seejärel laenatud aktsiate eest maaklerile tagasi maksta. Kätte jäävaks kasumiks on vahe, millega nad aktsiad müüsid ja seejärel uuesti ostsid.

Meeles peab aga pidama, et suures plaanis majandus kasvab siiski pidevalt ja aktsiate langustrendis ei saa tihtipeale liiga kindel olla. Siiski on majanduslanguse ajal lühikeseks müük huvitav alternatiiv, millega saad enda "Wolf of Wall Streeti" fännava sõbra maailma pea peale pöörata.