Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Vilistlaselt tudengile: kuidas teha rahatarku otsuseid?

Grete Koho, Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi vilistlane, Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse spetsialist

Grete Koho. Foto: erakogu
Grete Koho. Foto: erakogu

Igal aastal on sügis tudengite jaoks pisut kaootiline. Ei tea ju täpselt, mis ees ootab ning ühtlasi peab jälle usinalt säästma hakkama, et üürikulud saaksid tasutud ja kõht oleks täis. Olen kokku koondanud peamised nutikad nipid, millest on sullegi kasu.

1. Pane kirja oma tulud ja kulud – hakka eelarvet pidama. Eelarve annab ülevaate, milline on su rahaline olukord tegelikult: kui suured on regulaarsed sissetulekud ja väljaminekud ning mille arvelt saad vajadusel kulutusi kokku tõmmata.

2. Kasuta ISIC kaardi võimalusi. Iga üliõpilase rahakotis võiks olla tudengistaatust tõendav ja soodustusi pakkuv ISIC kaart. Soodustusi saab paljudes kohtades: kohvikutes, ühistranspordis, spordisaalides jm. Kui kindel ei ole, tasub igal juhul alati ise teenindajalt üle küsida!

3. Näe suuremaid kulukohti ette. Hoia silm peal asjadel, mida pead kindla aja tagant soetama, näiteks telefon või arvuti. Kui oled suurema ostu teinud, siis tekib kolme kuni seitsme aasta pärast vajadus see uuema vastu välja vahetada. Pane plaanitud suuremad kulud kirja, näiteks koosta aastaeelarve, sest siis on silme ees, mis kuus ootavad ees suuremad kulutused.

4. Otsi lisaraha teenimise võimalusi. Paku end lapsehoidjaks, koerajalutajaks või aita hoopis ümbruskonnas hooajatöid teha. Suuremates linnades on võimalik hakata ka toidukulleriks ja töötada endale sobival ajal. Miks mitte kasutada võimalust ning ühildada õhtused treeningud jalgratta seljas toidukullerina ringi tuhisedes?

5. Aeg-ajalt on okei end tudengina hellitada ja külastada kohalikke öölokaale, kuid hoia säästupuhver alati meeles. Kui peaks juhtuma mõni ootamatu olukord, tuled omal käel kenasti toime. Mõningatel juhtudel ei pääse siiski raha laenamisest, kuid sel juhul mõtle läbi, kust saad tagasimaksmiseks raha.

6. Tervislik toit ei pea olema kallis. Otsi poes üles toidulett, mille “parim enne” või “kõlblik kuni” kuupäev on peatselt käes. Just nii saad toidukraami soodsalt korvi! Kui juhtub, et toitu jääb üle, siis pista see karpi ja haara endaga järgmisel päeval kooli kaasa. Enamikus ülikoolihoonetes on soojendamisvõimalus olemas.

7. Kasuta koriluse hooaega targasti ära. Pane korjatud marjad sügavkülma ja tee neist hiljem smuutit, kooki või hoopiski moosi. Vanemate aias on suvikõrvitsauputus? Haki suvikõrvits ja porgand ning pista koos teiste meelepäraste juurviljadega sügavkülma. Sellist segu on hiljem hea otse pannile visata ja ongi toit kiiresti valmis.

8. Alusta investeerimisega. Sukasäärde kogudes kaotab raha ostujõudu. Näiteks aktsiatesse või fondidesse paigutades on võimalik seda aga kasvatada. Alustada võid kasvõi ühe euroga. Investeerimisalastest kirjatükkidest soovitan lugeda näiteks Kristi Saare “Kuidas alustada investeerimisega” või Seppo Saario “Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse”.

9. Ümbritse end sarnaselt mõtlevate inimestega. Hakka suhtlema nendega, kes hindavad säästlikku ja jätkusuutlikku eluviisi. Astu ülikooli investeerimisklubisse, otsi mõttekaaslasi internetist ning käi üritustel, kus räägitakse säästmisest ja investeerimisest. Liitu ka Facebookis või Instagramis Eesti suurima rahatarkuse grupiga “Kogumispäevik”, et ammutada häid nippe, kuidas ronida rahatarkuse redelil ülespoole ja parandada oma rahalist heaolu.