Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Ruum on selle kasutajate nägu

Elo Kook | Foto: Kristin Liiv

Elo Kook. Foto: Kristin Liiv
Elo Kook. Foto: Kristin Liiv

Kodu, koolimaja, koosolekuruum, pood, tänav, lennuk, suvila, park, haigla, ühistransport, keldribaar, pirukakohvik, muuseum – inimene veedab elu väga erinevates ruumides, millel eri eesmärgid ja neis kehtivad eri sotsiaalsed normid. Ühes ruumis on lauad-toolid, teises aga postamendid ja kujud. Mõni nõuab pintsakut ja viigipükse, teises tuleb olla suisa ihualasti. Karjumine võib olla kuskil okei, aga teises ruumis vaadatakse sellele viltu.

Füüsilise ruumi loob arhitekt kindlate parameetritele tuginedes¹. Ruumi kujundab ka selle kasutaja, kes kogeb ja tajub ruumi ning suhtleb sellega, luues sellele identiteeti ja tähendust¹. Samal ajal mõjutab ruum ja selle kvaliteet ka inimesi endid². Arhitektid ja linnaplaneerijad peavad ka näiteks avalikku ruumi luues arvestama inimeste vajaduste ja erinevate ühiskonnaelu aspektidega². Seekordne Peegli number keskendubki erinevatele privaatsetele ja avalikele ruumidele ja seal tegutsevate inimeste soovidele ja vajadustele.

Uut ruumi luues ja kujundades tuleb ka millestki lähtuda ja võtta miski läbivaks väärtuseks. Maju või linnaruumi planeerides võib lähtuda elanike vajadustest, autoliiklusest, rahalisest kokkuhoiust või hoopis säästlikust arengust. Arhitekt ja Eesti Kunstiakadeemia professor Toomas Tammis rääkis linnade planeerimisest ja sellest, kuidas luua inimeste vajadustest ja väärtustest lähtuvat linnaruumi. Oskusliku planeerimise vajalikkus tuleb välja ka loos, mis keskendub ise majade ehitamisele: etappe on palju ja nagu elus ikka, ei lähe kõik alati nii nagu planeeritud.

Ka olemasolevat ruumi saab enda vajadustele sobivalt ümber kujundada. Mõnikord tuleb selleks teha plats puhtaks: tassida vastsoetatud korter tühjaks meeletust hulgast asjadest alates pottidest ja kardinapuudest, lõpetades mantlite ja moosipurkidega. Teinekord piisab ebamugavusest üle saamisest, et koht muutuks tuttavaks ja omaks. Vahel aga on ruumi loojad justkui teadnud, kes sinna tulevikus elama asub. Sellest annab tunnustust ka eestlasi tervitav suitsupääsuke New Yorkis 243 East 34th asuvas itaallastele kuulunud majas.

Nagu varasematest numbritest, leiab ka nüüd Peeglist häid filmi, raamatu ja toidusoovitusi, mida sel korral jagab linnaruumis korrahoidja Tartu politseijuht Andrus Reimaa.

Toredat lugemist ja ruumi kogemist!