Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

7 säästlikku jõulu­kingituse ideed

Grete Koho, Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi vilistlane, Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse spetsialist | Foto: erakogu

Igal aastal tekib detsembris mure või vahel isegi ärevus, mida jõuludeks kinkida. Praeguse hinnatõusu valguses on eriti hinnatud kingitused, mis on rahakotisõbralikud ning samas rõõmustaksid saajat.

Koondasin kokku soodsad ideed, mida jõuluks lähedastele kinkida. Vaata üle, ehk saad sinagi siit mõne hea mõtte!

1. Lepi kokku kindel kingituse summa või väärtuse vahemik. Näiteks 10 euro eest saab korralikust lõngast sokid, kindad, käsitööseebi, küünlaid ja muud põnevat . Kingitust valides arvesta sellega, mida selle saaja väärtustab. Palju annab juurde ka kingituse välimus, seega paki see vahvalt ja ongi armas üllatus olemas! Teine võimalus on teha näiteks ühine tabel, kuhu iga kingisaaja paneb kirja paar mõtet, mida soovib kokku lepitud raha eest saada, ning tegija valib neist sobivaima välja.

2. Ühiste tegevuste kinkekaart. Miks mitte teha ise kinkekaart, mille sisuks on ühised tegevused? Igal kaardil on kolm valikut – näiteks matk loodusesse, linnaekskursioon või ühise õhtusöögi valmistamine, millest kingisaaja valib ühe. Vahva idee, kuidas üksteise seltsis aega veeta!

3. Odavaim elukindlustus – helkur. Aegumatu ja oluline, sest neid kipub kaduma. Vali poest mõni ilus helkur või meisterda see hoopis ise.

4. Käsitöömaius ja -tee. Valmista ise täisterakaerahelvestest, seemnetest, pähklitest, kuivatatud puuviljadest ja tumedast šokolaadist müsli. Kalla segu kihiti ilusasse purki ning maiustus ongi valmis! Seda kingitust on soodsam teha siis, kui kingisaajaid on mitu. Teine võimalus on panna nurmenuku- ja pärnaõitest ning piparmündist kokku teepakike, mis kulub külmal ajal alati marjaks ära.

5. Isekujundatud kalender. Suurem osa inimesi otsib uueks aastaks kalendrit. Kujunda õige ise kalender – otsi internetist sobiv kalendripõhi ja lisa juurde pildid, mis võiksid kingisaajale meeldida. Teisalt võid kalendri kaunistada ka näiteks tähenduslike tsitaatidega. Igati praktiline!

6. Taaskasutus on moes. Tee kingiks midagi, mis sul on kodus olemas ja seisma jäänud, aga võiks kellelegi teisele rõõmu teha. Kui sõpruskonnas on lapsi, leppige kokku, et vaatate lastega nende kappi jäänud mänguasjad läbi, pakite kenasti ära ning vahetate neid jõulupeol.

7. Aegumatu kodune hoidis. Üllata lähedast enda tehtud moosi, kompoti, salati, siirupi või hoopis purgi seentega. Rahakulu on väike, kuid teeb kingisaaja igati õnnelikuks.

Kui soovid saada veel häid nippe, kuidas pühade ajal nutikalt majandada, siis piilu Eesti suurimasse rahatarkuse Facebooki gruppi või Instagrami lehele Kogumispäevik.