Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Nädalasoovitus: Kopenhaagenis õppiv tudeng ja sisulooja Kätriin Huttunen

Karoliina Kruusmaa

Kätriin Huttunen. Foto: Kiur Kaasik
Kätriin Huttunen. Foto: Kiur Kaasik

Nädalasoovituste rubriigis uurime mitmekülgsetelt, huvitavatelt ning mõjukatelt inimestelt nende soovitusi tudengitele. Seekordsed soovitused tulevad tudengilt tudengile: Kopenhaagenis õppiv Kätriin Huttunen jagab, millised raamatud on teda enim mõjutanud ja inspireerinud ning kes või mis on aidanud tal nii karjäärialaselt kui isiklikus elus kiiremini edasi liikuda.

Instagramis tuntud sisulooja Kätriin Huttunen läks pärast gümnaasiumi õppima Kopenhaagenisse front-end arendust ja IT-d, mille kõrvalt leidis ka erialase töö. Praegu töötab ta Telias globaalse disainisüsteemi tootedisainerina. Aasta möödudes otsustas Huttunen eriala vahetada, et õppida mainekas Kopenhaageni Majandusülikoolis (Copenhagen Business School) rahvusvahelist poliitikat ja majandust. Oma ambitsioone, aga ka igapäevaelulisi teadmisi (näiteks rahatarkuse, keskkonna ning moe- ja sisustusteemadel) jagab Huttunen enda sotsiaalmeediakanalites.

1. Raamatud, mis panevad mõtlema

Lori Gottliebi „Maybe you should talk to someone”, Tara Westoveri „Educated” ja Bessel van der Kolki „The Body keeps the score” – need kolm raamatut on Huttuneni sõnul teda viimase aasta jooksul pannud psühholoogiliselt tohutult mõtlema.

Poliitika- ja majandushuvilistel soovitab ta lugeda Naomi Klein’i teoseid. Hea sissejuhatuse majandusteemadesse annab tema sõnul ka Abhijit Banerjee ja Esther Duflo raamat „Good Economics for Hard Times”. „Jagan ka oma Instagramis ja Goodreadsi kontol palju väärt raamatuid. Üldiselt soovitan majanduses ja poliitikas järjel püsida näiteks The Economisti jälgides – ühiskonnas toimuv mõjutab meid ka siis, kui me sellega ei viitsi kaasas käia,” ütles Huttunen.

Kätriin Huttuneni raamaturiiul. Foto: Kätriin Huttunen

Kätriin Huttuneni raamaturiiul. Foto: Kätriin Huttunen

2. Leia endale mentorid, kes on sinust kordades kogenumad

Huttuneni sõnul on eriti võimas luua sõprussuhteid mentoritega, kes on sinust aastaid vanemad. „Vahel nad satuvad sinu teele kas praktikatel, esimestel töökohtadel, sotsiaalmeedias või siis kirjutad ise kellelegi ja kutsud kohvile. Sellised tuttavad aitavad küsimustes, millest avalikult tihti rääkida ei taheta: palga läbirääkimise nipid, karjääri planeerimine, tööintervjuul hea mulje jätmine, eluõppetunnid,” soovitas ta. Lisaks toob Huttunen välja, et mentorid annavad enamasti hea meelega otsekohest tagasisidet, kuidas näiteks enda isiksust ja oskusi arendada. „Tihti jääb külge ka nõu suhete, laste, finantsotsuste teemadel ehk kõik, mis 20ndate alguses võib veel tunduda kauge, aga väga kasulik.”

Palju olulisem on asjadest arusaamine ja ülikoolis oma silmaringi avardamine.

3. Ülikooliga ei tasu end liiga stressi ajada

Huttunen peaks enda sõnul lugema oma eriala tõttu teoreetiliselt igal nädalal sadu lehekülgi. „Olen oma liiga kiire elutempo tõttu ka paaris eksamis läbi kukkunud, aga ma ei vaeva oma pead selliste asjade pärast. Teen hiljem eksami uuesti ja paremini,” ütles ta. Huttunen rõhutab, et palju olulisem on asjadest arusaamine ja ülikoolis oma silmaringi avardamine. Stressi vähendamiseks keskendub ta pigem laiemale perspektiivile ning vähem materjalide detailselt pähe õppimisele. „Ükski tööandja pole mu ülikooli tulemustest huvitunud. Neid pigem huvitas erialane kogemus, silmaring, huvi ja motivatsioon. Lisaks ka suhtlusoskused, eneseväljendus ja muu selline, mis igal pool kasuks tuleb,” selgitas neiu.