Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Kuidas tudengina raha kasvama panna? Investor Jaak Roosaare soovitused

Kaarel Kook | Foto: Kaarel Kook

Jaak Roosaare. Foto: Kaarel Kook
Jaak Roosaare. Foto: Kaarel Kook

Jaak Roosaare on tuntud Eesti investor, kes alustas enda raha kasvatamise teed juba keskkooli ajal 1999. aastal. 40-aastasena on Roosaare jõudnud nii kaugele, et ühegi tööandja palga peale ta enam lootma ei pea. Lisaks on ta mitme populaarse investeerimisraamatu autor, näiteks „Rikkaks saamise õpik“, mida on trükitud üle 19 000 eksemplari. Uurisin Jaak Roosaarelt, kuidas ta nii kaugele jõudis ja mida ta soovitab tudengitele, kel ehk väga suuri summasid veel investeerida ei ole.

Roosaare üks eeskujudest on Warren Buffett, kes on üks maailma rikkamatest inimestest ning kes on investeerimisega tegelenud ligi 80 aastat. Just aeg ongi Roosaare sõnul investeerimise juures üks olulisemaid komponente. Kui alustada varakult, siis rahal aega kasvada. Isegi kui esimesed summad ei ole väga suured, kasvavad need pika aja jooksul märkimisväärseks.

„Teine oluline komponent on summa, mida investeerida. On loogiline, et kui üks alustab saja euroga ja teine alustab tuhande euroga, siis viimasel on selge edumaa. Selle harjutuse võib Excelis igaüks läbi proovida, tõmmata ühte tulpa sada eurot, teise tuhat ja hakata siis mõlemat tulpa näiteks kümne protsendiga aastas läbi korrutama ja vaadata, kui kiirelt see sajane tuhandele järele jõuab. Kui tootlus on sama, siis ei jõuagi kunagi. Seega algkapital on ka kindlasti oluline,“ ütleb Roosaare.

Aga tudengitel ju ei ole raha?

Siiski tõdeb Roosaare, et tudengitel ei pruugi veel olla suuri summasid, mida hooga investeerima hakata. Selle murega toimetulekuks on kaks viisi.

Esiteks võiks enda esimesed investeeringud turu tunnetamiseks siiski ära teha kas või väikeste summadega, et panna alus investeerimisharjumusele ning vaadata, kuidas numbrid äpis üles-alla liiguvad.

„Mida tudengil kõige rohkem on? Aega,“ ütleb Roosaare ja soovitab kasutada seda aega algkapitali kokku ajamiseks.

Teiseks soovitab Roosaare tegeleda sellega, millega tudengina on võimalik tegeleda - raha kogumisega. „Mida tudengil kõige rohkem on? Aega,“ ütleb Roosaare ja soovitab kasutada seda aega algkapitali kokku ajamiseks. Selleks on kaks võimalust: kulutada vähem ja säästa rohkem või tegeleda mingit sorti ettevõtlusega. Tuleb panna fookus sellele, kust algkapital kokku ajada.

Aga kas praegu peaks üldse investeerima?

Olukord majanduses on keeruline, inflatsioon on laes, hinnad on kõrged ja turud on languses. Sellele vaatamata ütleb Roosaare, et investeerimises on oluline siiski aeg, mille jooksul su raha saab kasvada. Mida varem alustada, seda parem. „On oluline, et seal krahhi põhjas närveldama ja oma asju maha müüma ei hakkaks,“ sõnab Roosaare.

„On oluline, et seal krahhi põhjas närveldama ja oma asju maha müüma ei hakkaks,“ sõnab Roosaare.

Kuidas raha kõrvale panna?

Roosaare sõnul ei pea säästmine olema protsess, kus midagi meeldivat teha ei saa ning iga hinna eest tuleb iga sent kohe kõrvale panna. Oluline on prioriteedid paika seada ning tuleb arvestada, et kõike alati teha ei saa.

Ta lisab, et suurepärane nipp säästmiseks on esimese asjana palga saabudes osa kõrvale ära panna. „Säästma peab alati enne ning mitte kuu lõpus. Saadud raha ei tohi jätta niimoodi kontole, et kuu lõpus vaatad, kas midagi jääb alles,“ ütleb Roosaare.

„Säästma peab alati enne ning mitte kuu lõpus. Saadud raha ei tohi jätta niimoodi kontole, et kuu lõpus vaatad, kas midagi jääb alles,“ ütleb Roosaare.

Viimaseks soovitab Roosaare ära kasutada kõik võimalikud lisatulu teenimise võimalused, mida turg täna pakub. Ei ole vaja oodata nii pingsalt seda hetke, kui saab erialasele tööle asuda. Wolti ja Bolti kullerid teenivad tudengi kohta üsna hästi ja tagatipuks saab veel trenni ka teha. Seega tasub üle vaadata, milliseid huvitavaid töövõimalusi erinevad digitaalsed platvormid pakuvad ja neist maksimum võtta.