Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Nädalasoovitused säästva linna­planeerimise ja liikuvuse eriala inimese töölaualt

Hanna Luisa Grosberg | Fotod: erakogu

Mari Jüssi. Foto: erakogu
Mari Jüssi. Foto: erakogu

Nädalasoovituste rubriigis uurime mitmekülgsetelt, huvitavatelt ning mõjukatelt inimestelt nende soovitusi tudengitele. Mari Jüssi on Transpordiameti strateegilise planeerimise osakonna liikuvusekspert. Sisuliselt tähendab see huvitav ametinimetus starteegilist lähenemist meie igapäevastele liikumisharjumustele ja -mustritele. Mari Jüssi töö on laias laastus leida lahendusi, selleks et Eesti tänavad oleksid turvalised, mugavad, tervislikud ja ka jätkusuutlikud. Tegu on seega meie kõigi elusid väga otseselt parandava tööga, mille peale meist paljud ilmselt tihti ei mõtlegi.

Selleks, et seda teemat aga paremini mõista, heidame pilgu linnaplaneerimise ja liikuvusspetsialisti töölauale – uurime, millised raamatud, filmid ja muud infoallikad oleks sellesse teemasse sisse elamisel kõige huvitavamad ja kasulikud.

1. Film kõigile rattasõpradele

„Why we cycle“ on film sellest, kui orgaaniline osa on jalgratas hollandlaste elus ja mida see inimlikule liikumisvabadusele tähendab. Hollandlaste jaoks on jalgrattasõit peaaegu sama normaalne kui hingamine ning seetõttu on meil Eestis sealselt rattakultuurilt palju õppida. See dokumentaalfilm avab jalgratturite sügavamaid vajadusi ja annab sõna nii tavalistele jalgratturitele kui ka erinevate erialade spetsialistidele, paljastades ilmselgeid, kuid ka varjatud mõjusid, mida jalgrattasõit avaldab inimestele, ühiskonnale ja linnade korraldusele.

Mari Jüssi. Foto: erakogu

Mari Jüssi. Foto: erakogu

2. Raamat, mis teeb elu linnas paremaks

Raamatutest soovitab Mari Jüssi linnaplaneerimishuvilistele taani arhitekti Jan Gehli teost „Linnad inimestele“. Tema sõnul on see aegumatu teos inimmõõtmelise linna ja avaliku ruumi planeerimisest, mida on kutsutud lausa linnaplaneerijate ja linnakultuuri huviliste „piibliks“, kuna seal seletatakse väga lihtsas ja arusaadavas keeles lahti Gehli teooria põhitõed sellest, kuidas linnad ja inimesed saavad hästi koos toimida. Lisaks on raamatus head illustratiivset materjali, uuringute kirjeldusi ja “tööriistu”, mis võimaldavad muuta linna inimsõbralikumaks. Seega on tegu hea ja väärtust pakkuva jõulukingiideega lähedasele, kes linnaplaneeringu vastu huvi tunneb ja vajab infot, et teemasse sisse elada.

3. Twitter koondab uudiseid ja inspiratsiooni

Linnaplaneerimine ja liikuvus on omamoodi trenditeemad, mille üle erinevatel sotsiaalmeediaplatvormidel pidevalt arutatakse. Jüssi ise kasutab ja soovitab inimsõbraliku linna ja liikuvuse teemadel erialaseks uudiste- ja inspiratsiooniallikaks vaieldamatult Twitterit. Sealt leiab väga häid allikaid suurepäraste kommunikatsioonimaterjalide ja erialase sisuga. Näiteks paistavad eriti põneva ja kasuliku sisuga silma kaks kontot:

  • @TUMInitiative, mis on ülemaailmne säästva liikuvuse rakendusalgatuse ametlik konto,
  • @fietsprofessor, kes nimetab end jalgrattaprofessoriks ja aitab vaadelda rattamaailma läbi teadusliku prisma.

4. End saab harida ka muusikaga

Viimase soovitusena toob Jüssi välja üllatuslikult hoopis muusikapala. Selleks on „Väiksed kastid“ Peeter Tooma esitluses. Tegu on 1960ndatest kuulsa Malvina Reynoldsi süsteemikriitilise lauluga eeslinnastumisest ja muudest tolle aja trendidest. Hea noot, millega teemasse süvenemist alustada!