Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

Kui elu ilma seksita viib vägivallani: kes on incel 'id?

Elo Kook | Foto: Pexels

Kuigi Reddit on sulgenud mõned vihaõhutavad incelide arutelulõimed, siis on see endiselt kogukonna seas kasutatav platvorm. Foto: Pexels
Kuigi Reddit on sulgenud mõned vihaõhutavad incelide arutelulõimed, siis on see endiselt kogukonna seas kasutatav platvorm. Foto: Pexels

Internetifoorumitest on välja kasvanud üksikute ja vihaste meeste kogukond, keda ühendab asjaolu, et nad ei seksi. Seda mitte omal soovil, vaid seetõttu, et see on nende saatus. Kes täpselt on incel'id?

Kes on incel’id?

Incel'id on inimesed, kes on enda hinnangul tahtevastaselt tsölibaadis ning kes väljendavad pahameelt või lausa ekstreemset viha inimeste vastu, kes erinevalt neist, on seksuaalselt aktiivsed. Sõna incel on moodustatud ingliskeelsetest sõnadest “involuntary” ja “celibate”, mis tähendavad “sunniviisilist” ja “tsölibaati”.

Incel'id moodustavad veebikogukonna, keda seob puudustunne armastuse, seksi ja naiste tunnustuse järele. Kogukonnas valitseb ka üksildus, pettumus ja naiste vihkamine, sest incel'id näevad naisi, kes nende lähenemiskatsetele ei vasta, oma olukorras süüdlastena. Ja seda olukorda ei ole nende hinnangul kuidagi võimalik muuta. Incel'ite kogukond jagab küll mingeid sarnaseid arusaamu, ent see on nõrgalt seotud, sellel puudub juht ning täiesti ühtsed põhimõtted, millest kõik liikmed lähtuksid. Kuigi terminit incel saab kasutada kirjeldamaks igast soost inimesi, siis on mõistet hakatud kasutama ennekõike meeste puhul.

Incel'ite kogukonnad on internetipõhine nähtus: nende postitatud sisu leiab sotsiaalmeediakanalitest nagu 4Chan ja Reddit, aga ka nende endi veebilehtedel olevatest foorumitest. Foorumites arutletakse ja elatakse end välja incel'iks olemise ja igapäevaelu teemadel. Näiteks, kas incelid saavad luua sõprussuhteid või milline on kellegi välimus. Incel'ite foorumitest leiab ka palju häirivat, vägivallale ja vihkamisele õhutavat sisu. Veebis vihkamise vastu võitlev mittetulundusorganisatsioon Center for Countering Digital Hate 2022. aastal avaldatud raportist selgus, et üks viiendik incelide foorumites olevaid kommentaare on misogüünsed, homofoobsed ja rassistlikud. Heakskiitvaid kommentaare leiab vägistamiste, pedofiilia ja naiste tapmise teemal. Arutelulõime pealkirjaga “Naised on loodud vägistamiseks” ning postitus 12-aastase lapse pildi ja küsimusega “Milline täie mõistuse juures inimene eelistab 22-aastast naist sellele?” on vaid mõned näited.

Probleemiks on nii meeste omadused kui ka feminism

Paljud incel'ite arusaamad põhinevad üksikutel faktidel, pseudoteadusel ja isiklikel kogemustel. Incel'id näevad, et põhjused, miks nad ei suuda romantilisi ja seksuaalseid suhteid luua, on nii neis endis kui ka vastassoos ja ühiskonnas. Nad peavad ennast erinevate omaduste tõttu teistest meestest kehvemaks, mis on ka põhjuseks, miks ükski naine neid ei taha. Omadused võivad olla näiteks iluideaalile mittevastavad näojooned või kehaehitus, aga näiteks ka autism või puue. Vahet ei ole, mida incel'id proovivad oma välimuses muuta, või kuidas käituda, ei suuda nad enda hinnangul ikkagi võistelda nägusate ja heas vormis alfameestega, kelle poole naistel on incelide arvates loomulik tõmme. Ühiskond on nende arvates loodud vaid naiste ja aktraktiivsete meeste jaoks ning maailm on nendesuguste “geneetiliselt madalamate” meeste vastu.

Incel'ite arusaamu maailmast on mõjutanud ka meesõiguslaste ideed, mis näevad feminismi traditsioonilise perekonna ja meeste võimu õõnestajana. Feminism on nende hinnangul andnud naistele rohkem vabadust oma seksuaalsuse üle otsustada ja rohkem partnereid valida ning pannud mehed tegema järeleandmisi. Nad usuvad, et naised lähtuvad oma partneri valikul loomulikust vastupandamatust ihast atraktiivsete meeste vastu. See välistab naiste valikust täielikult incel'id. Samuti arvavad incel'id, et kui naised lõpuks tüdinevad erinevate meestega magamisest, valivad nad endale sotsiaalmajanduslikust kasust lähtuvalt püsikaaslase, kes neid ülal peab. Sellised arusaamad vähendavad naiste inimlikkust näidates neid õelate ja pealiskaudsete olenditena, kes on võimelised vaid lihtsateks emotsioonideks. Samuti asetab see naised seksijagaja rolli: nemad otsustavad, milline mees saab seksida ja milline mitte.

Veebiviha kandub päris ellu

2014. aastal tappis 22-aastane Elliot Rodger Isla Vistas Californias oma korterikaaslase, tema sõbrad, kolm noort naist ja iseenda, lisaks vigastas Rodger veel 14 inimest. Enne surma saatis Rodger, kes end incel'ina määratles, lähimatele tuttavatele oma 137–leheküljelise manifesti, kus rääkis sellest, mis teda mõrvale tõukas – naised. “Mu ainus soov on olnud naisi armastada, kuid nende käitumine on mind vihaseks muutnud. Ma tahan nendega magada ja neid hästi tundma panna, kuid nad tunneksid selle suhtes jälestust. Nad ei tunne minu suhtes mitte mingit seksuaalset tõmmet,” ütles Rodger oma manifestis. Naiste tapmine oli Rodgeri sõnul neile karistuseks.

Noor tapja on saanud incel'ide kogukonnas inspiratsiooniks: kogukonnas hakati arutama ja kiitma naistevastast vägivalda ning veebi üles pandud manifest on inspireerinud ka teisi – end incel'itena määratlevaid mehi – mõrva sooritama. Näiteks oli 2021. aasta seisuga USAs ja Kanadas incel'ide või neist inspireeritute korraldatud rünnakutes oma elu kaotanud 40–50 inimest. Massimõrvad on siiski vaid üks, kõige nähtavam ja teravam osa incelidega seotud probleemidest: selle kõrval on oluline igapäevane vägivald, mikroagressioon ja ahistamine, mis on suunatud naiste vastu.

2022. aasta märtsis avaldas USA salateenistuse ohtude hindamise keskus raporti, kus tõi välja, et antifeministlikke ideid pooldavad inimesed, nagu incel'id, kujutavad endast kasvavat terrorismiohtu ning sellised kogukonnad võivad radikaliseeruda. Tegemist ei ole lihtsalt üksikute ja pettunud meestega, kes netis naisi ja ühiskonda kiruvad, vaid vihase grupiga, kelle tegudel võivad olla tõsised tagajärjed.

Kuidas ja miks inceliks hakatakse?

Noored mehed pöörduvad incelide kogukonna poole, et leida lahendust või lohutust oma üksildusele ja kadedusele, ent saavad teistelt incelidelt sõnumi, et see on nende saatus. Kui noor mees lõpuks nihilistliku maailmavaate omaks võtab – incel'ite slängis “neelab alla musta tableti” – jääb talle laias laastus kaks valikut: elada meeleheites või suunata oma viha naiste ja ühiskonna vastu. Sellised incellid ei tunne huvi toimetuleku mehhanismide vastu, mida teised nende kogukonna liikmed kasutavad. Musta-tableti-incellid keskenduvad sõjale kogu maailma ja naiste vastu, kes keelduvad nendega seksimast.

Uppsala ülikooli sotsioloogia magistrant Rebecca Karlén kirjeldab oma uurimuses seda, kuidas mehed end incel'ina määratlevad ja kogukonna osaks saavad. Incel'ite kogukonna liikmed arutlevad foorumites erinevate incel'iks olemise küsimuste üle, sealhulgas ka selle üle, kuidas keegi inceliks sai ja kogukonnaga liitus. Ühed kogukonna liikmed kirjeldasid pettumust ühiskonna ja naiste osas, kiusamiskogemust ning tunnet, et nende koleda välimuse tõttu ei vääri nad armastust. Teised aga leidsid, et nad on kogu elu incel'id olnud ning see on nende saatus. Selliste hoiakutega kasutajad kasutajad veebis lugema incel'ite maailmavaadete ja musta tableti teooria kohta ning see kas kõnetab neid kohe või võtavad nad maailmavaate aja jooksul omaks. Paljud incel'id usuvad, et nad pididki sellesse kogukonda välja jõudma.

Voxi ajakirjanik Aja Romano kirjeldas oma artiklis ühe incel'ite veebigrupi Supportcel näitel põhjuseid, miks nad pöörduvad vihkamist ja ekstreemseid vaateid kandva grupi poole: nad tunnevad end incel'itele mõeldud kogukondades rohkem omaks võetuna kui mujal. Samas on kogukonnaga liitumisel ka pahupool: üks kasutaja mainis, et alates gruppi kuulumisest on tema depressioon tugevamaks läinud. Üks grupi moderaator kirjeldab ka, et musta tableti teooria omaks võtmine on mingil määral vabastav kogemus, sest siis saabub kindlus: inimene ei pea enam muretsema enda paremaks muutmise või tuleviku pärast, sest ta teab, et tema jaoks on määratud olla elu lõpuni üksi.

Incelid pöörduvad misogüünse ja vihkamist õhutava kogukonna poole ennekõike üksilduse ja pettumuse leevendamiseks. Incelide foorumites jagatav sisu annab aga hoogu naistevastasele vägivallale veebis ja reaalses elus.

Incel'eid on raske ümber veenda

Üks viis, kuidas sotsiaalmeedia platvormid ja domeenimajutajad on proovinud vihkamist ja vägivalda õhutava sisuga vastu seista ning oma lehte sellest puhtana hoida, on incelide lõimede ja lehtede sulgemine. Näiteks 2017. aasta oktoobris sulges Reddit 40 000 jälgijaga arutelulõime r/Incels. Aasta hiljem oktoobris keelas incel'ite foorumi incel.me domeenimajutaja lehe vihakõne ja vägivalla õhutamise tõttu. Platvormi ja suhtlusvõimaluste piiramine kaotab küll misogüünsed ja antifeministlikud arvamused üldsuse silme eest, ent ei lahenda sügavamaid probleeme.

Terrorismi, mille alla vahel liigitatakse ka incel'ite korraldatud massimõrvad, vastu võitlemiseks on loodud erinevad programmid, mis tegelevad radikaalse liikumisega ühinemise ennetusega ja radikaalsest liikumisest lahti ütlemisega. Incel'ite kogukonna deradikaliseerimise teeb keeruliseks selle liikmete seas levinud vaimse tervise probleemid, millest tulenevaid aspekte deradikaliseerimise programmid ei arvesta. Ka internet hõlbustab erinevate ideoloogiate segunemist, mistõttu on potentsiaalseid terroriste raskem tuvastada. Ehkki deradikaliseerimise programmides aidatakse inimestel oma suuremaid eluprobleeme lahendada, on see incelide puhul keerulisem: nende üheks suurimaks probleemiks on seksuaalsete kogemuste puudumine, mille lahendamisel ei saa programme juhtivad inimesed abiks olla.