Avaleht Sisukaart Liigu põhisisu juurde

TikTok jagab kasutajatele piitsa ja präänikut

Lotte Parksepp | Fotod: Lotte Parksepp

Minu ja TikToki suhtega oskaks ilmselt kõige paremini samastuda mõni laktoositalumatu juustuarmastaja. Objektiivne osa mu ajust mõistab, et TikTok on viilinud mu niigi mannetust tähelepanuvõimest veel sekundeid maha, tekitab inimeste õeluse suhtes meeleheidet ja kahtleb, kas mul poleks oma ajaga ehk midagi kasulikumat teha. Miks siis, vaatamata kõigele, on see esimene äpp, mille ma hommikul avan ja viimane, mille õhtul sulgen? Miks haarata siiski tüki Brie juustu järele?

TikTok on olnud üpris osav oma äpi võimalikult sõltuvust tekitavaks disainimisel. Videoid saab vaadata kontota, need on kõik alla minuti, suuremas osas 15 sekundit, lehel on lõputu kerimine ja algoritm soovitab ise videoid, mis tähendab, et sa ei pruugi kunagi kellegi lehele päriselt minnagi. Peale selle pakub sisu lühidus ja mitmekesisus mu ajule kiiret naudingut.

Milles siis probleem on? TikTok ühendab endas kõik, mis mulle meeldib: huumor, loovus, võimalus end väljendada ja leida inimesi, kellega sa samastud. Lisaks on julgustav ja inspireeriv näha noori inimesi arutlemas teemade üle nagu abort, koolisüsteem või jõukate maksustamine. Vaatamata kõigele jääb mul tihti äpist mõru maitse suhu. Üksteist noritakse, mõnitatakse, kas välimuse, väljendusviisi või lihtsalt selle pärast, mida kellelegi teha meeldib.

Kommentaarid, mida märkan tihti on seotud inimeste kehakaaluga. Võrreldakse kaalunumbreid ja kritiseeritakse kehakujusid. Kuigi TikToki vanuse limiit on ametlikult 13, ei kontrolli seda keegi ja noored juba vanuses 8-10 saavad negatiivset tagasisidet oma kehade kohta. See on murettekitav fakt, võttes arvesse, et üha enam uuringuid leiavad seose sotsiaalmeedia kasutuse ja söömishäirete tekkimise vahel.¹ Üha enam on näha ka videoid noortest inimestest kasutamas TikToki, et söömisharjumusi jäädvustada. Ka nende videote all on häirivaid kommentaare. Näiteks näitab noor neiu, kuidas ta sõi päevas ühe õuna ja taldriku riisi ning kommentaarid julgustavad hoopis tatart sööma, sest riis pole kaalulangusele üldse hea.

Veel on probleemne noorte keelekasutus. TikTokis pea 16 tuhande jälgijaga sisulooja Tauri või @narkoreidcop kirjeldab, kuidas enim saavad solvamisest haiget just noored, kes kriitikaga harjunud ei ole. Mündi teisel küljel on aga norijad, kes ise samas vanuses. “Üks noor kutt kirjutas mu video alla “pede oled“ ja ma leidsin sellest inspiratsiooni video valmistamiseks, kus kommentaari mainin ja näitan kasutajat, kes nii kirjutab, endale omases “huumorikastmes“. Kuigi mina ei mõelnud midagi halvaga, hakati teda sõimama, et ta mulle niimoodi kirjutanud oli. Võtsin mõned tunnid hiljem video maha, sest endal hakkas seda kõike vaadates hale. Sama hale on vaadata seda sõimu ja halvasti ütlemist.”

“Kui kiusupunnidel on päris nimi, siis otsin Facebooki kaudu nende ema või isa nime ja kommenteerin, et kui ta ei vabanda, siis saadan vanematele edasi.”

Kuna ma vaatamata kõigele negatiivsele siiski ei suuda äppi käest panna, pöördusin mõne oma lemmiku TikToki sisulooja poole, et kahetistest tunnetest paremini aru saada. @roosabanaanike nime all postitav pea 32 tuhande jälgijaga Arija nõustub, et TikToki võlu on äpi mitmekesisus: “Mulle meeldib, et seal saab teha naljakaid videosid, meigi tutoriale, aga samas rääkida ka tõsistest asjadest.” Siiski ei ole ka Arijale märkamatuks jäänud äppi rikkuv õelus ja ta otsustas selle osas konkreetse seisukoha võtta: “Ma võtsin kohustuseks endale olla “TikToki emme”. Kui tuleb mõne noorema video For You lehele, siis jätan ma hea kommentaari ja julgustan neid, või kui keegi norib, siis alati kaitsen. Kui kiusupunnidel on päris nimi, siis otsin Facebooki kaudu nende ema või isa nime ja kommenteerin, et kui ta ei vabanda, siis saadan vanematele edasi. Pole veel saatnud, aga 11-aastasele on see šokk küll.”

Tauri usub, et säärane hea ja halva vaheline suhe on justkui elu osa: “Arvan, et võimatu on rääkida TikTokist kui vabast ja mõistvast kogukonnast. See võiks nii olla ideaalis, aga päris maailmas paistab see võimatu. Heast ja kurjast on kogu aeg räägitud ja nii see jääbki ilmselt igavesti olema — üks pool kiidab ja paitab, teine laidab ja sõimab.”

“Enamik inimestest, kes neid kommentaare teevad on lihtsalt väiksema silmaringiga ja ei mõista täpselt, mida teevad.”

Netikommentaatorite olemuse ja motivatsioonide üle on arutletud ilmselt sellest ajast saati, kui keegi internetis teist esimest korda solvas. 14-aastane Linda või @ninjalinda00 võtab nii negatiivseid kui positiivseid kommentaare tagasisidena: “Mind isiklikult halvad kommentaarid mu videote all ei mõjuta, ka neid on lõbus lugeda, aga ma tean, et mõned võivad selliseid asju väga südamesse võtta ja ega see õige ei ole. Enamik inimestest, kes neid kommentaare teevad on lihtsalt väiksema silmaringiga ja ei mõista täpselt, mida teevad.” Linda usub veel, et on tähtsamaid asju, mille pärast muretseda.

Siiski pole TikTok nii trööstitu paik. Kõik kolm sisuloojat nõustuvad, et videote tegemine on lõbus ja ega Z generatsioon tegelikult õel või ole. Arija selgitab, et kuigi probleeme ja muresid vaadatakse tihti läbi huumoriprisma, ei tähenda see, et nende generatsioon kuidagi hoolimatu oleks. “Gen Z on üks hoolivamaid põlvkondi ja suurem osa meist üritavad maailma muuta paremaks. Neil, kes elust veel aru ei saa on aga kõige valjem hääl ja siis jääbki selline tunne,” selgitab ta.

Fotod: