Põlevkivitööstus on praegu Eesti suuremaid tööstuseid, teisalt paiskab põlevkivi töötlemine õhku kasvuhoonegaase, mis on Euroopa roheleppele kui pind silmas.
Eestis on praegu kõige toodetuim põlevkivi saadus põlevkiviõli. Põlevkiviõli toodetakse pürolüüsi abil, mis sisuliselt tähendab, et põlevkivist pressitakse kõrgel temperatuuril välja õli. Pürolüüsmeetod on kasutusel vedelkütuste tootmisel.
Energeetikainseneri Andres Siirde juhitud uuring otsib pürolüüsi põhimõttel toimivat tehnoloogiat, mis oleks võimalikult suure tootlikkusega. Siirde valis uuritavaks meetodiks pürolüüsi, kuna see on kõige töökindlam ja loodussõbralikum viis, mida põlevkiviõli tootmiseks kasutada saab. Praeguseks on Siirde leidnud, et kõige tõhusam oleks kiirpürolüüsimeetod, mis tähendab, et põlevkivi kuumutamiskiirus on sada kraadi sekundis ning põlevkiviosakesed on reaktoris mõne sekundi. Siirde sõnul jääb kuumutamistemperatuur 400 kuni 650 kraadi vahele, mis on vajalik põlevkivist õli eraldamiseks. Siirde ütles, et kiirpürolüüsi meetodi kasutamine parandab õli kättesaadavust põlevkivist. Siirde sõnutsi oleks kiirpürolüüsimeetod veelgi keskkonnasõbralikum kui praegu kasutusel olev pürolüüsimeetod, kuna kõrgema temperatuuri tõttu jääb vähem saastavaid jääke alles. Samuti oleks pürolüüs ainuke võimalus, kuidas saaks vanadest rehvidest koos põlevkiviga õli toota.
Eesti Energia pressiesindaja Priit Lutsu sõnul on Eesti Energial plaanis kiirpürolüüsimeetod kasutusele võtta. Luts ütles, et Eesti Energia plaanib Ida-Virumaale rajada metanooli tootmiskompleksi, et võimalikult palju ära kasutada põlevkivi töötlemise jääke. Nimelt tekib pürolüüsi tagajärjel metaan, mida saab füüsikaliste protsesside käigus metanooliks muuta. Luts ütles, et pürolüüsi toimel alles jäävast gaasist saab ka toota bensiini, mis on samuti Eesti Energial plaanis. Lutsu sõnutsi vähendab põlevkivibensiini eraldamine süsihappegaasi hulka elektrijaamades, kus põletatakse praegu kogu põlevkivigaas. Lutsu sõnul lõppeb põlevkivist elektritootmine mingi hetk ära, sest see pole jätkusuutlik, kuid põlevkiviõli tootmine jätkub, sest sellega saab ka mingil määral asendada naftasaadusi.
Tallina tehnikaülikooli energeetikainseneri Alari Konisti sõnul saab kiirpürolüüsi meetodiga vähendada väävlisisaldust põlevkiviõlis, mis on praegu üks suurem takistus õli turustamisel. Konisti arvates on väga oluline kodumaise maavara väärindamine, eriti põlevkivi, sest see moodustab 10% SKT-st. Konist ütles, et mida rohkem tootmist kolmandatesse riikidesse läheb, seda puhtam Euroopa tundub, aga kui toota Eesti tarbeks, siis heide tekib ikka. Konisti sõnutsi on Eesti teadlastel olemas teadmised ja võimekus saavutada rohelepe ning kliimaneutraalsuse seatud eesmärgid seoses põlevkiviga, isegi peale 2050 aastat. Konist rõhutas, et ükski tänane Euroopa liidu regulatsioon ei sulge põlevkivi tööstust.
Kommentaarid