Süsteemne arendustöö tõi kahele Tartumaa koolile tunnustuse

Sel sügisel Liikuma Kutsuva Kooli programmi vapikooli tiitli pälvinud Elva gümnaasium ja Puhja kool pingutavad, et koolilapsed rohkem liikuma saada, kuid keeruliseks muudab olukorra vanema kooliastme laste programmi kaasamine.

2016. aastal moodustatud Liikuma Kutsuva Kooli võrgustik kuulutas esimest korda välja vapikoolid, kes võtsid ette süsteemseid muudatusi, kellel on tegus tiim, pikaajalised eesmärgid ja kes panustavad Liikuma Kutsuva Kooli võrgustikku. Vapikooliks valis Liikuma Kutsuva Kooli meeskond järgnevaks kolmeks aastaks kolm kooli, Tartumaa koolide kõrval sai tiitli Harjumaal asuv Jüri gümnaasium.

Nii Elva gümnaasium kui ka Puhja kool liitusid võrgustikuga 2018. aastal ning nad on kujundanud süsteemid, et lapsi rohkem liikuma suunata. Teineteisest 15 kilomeetri kaugusel asuvatele koolidele jagab Liikuma Kutsuva Kooli võrgustiku tiimi liige Leene Korp kiidusõnu. Sellest hoolimata on koolidele katsumuseks, kuidas vanemate kooliastmete lapsed rohkem liikuma saada ja muretsevad lapsevanemad.

Puhja kooli õppejuhi Riin Massuri sõnul läbis kool vapikooliks kandideerimisel mitu etappi. Esmalt levitati mõtteviisi, et liikumine on koolipäeva loomulik osa. Edasi moodustas kool Vunk-meeskonna, kes koolis liikuma kutsub, õpetajad läbisid koolitusi ja aktiivne ainetund hakkas kooliellu jõudma. Remondi tõttu toimus Puhjas õppetöö vahepeal neljas õppehoones, mis samuti soodustas laste liikumist. Lisaks disainis kool uue päevakava, millega lükkus hilisemaks tundide algusaeg. Veel lõi kool paaristunnid ja 50-minutilise lõuna- ja liikumispausi.

Massuri sõnul tekitas Puhja kooli päevakava küsimusi lapsevanemates, mistõttu pidi kooli juhtkond tegema selgitustööd, kas lapsed on valvatud ega lahku kooli territooriumilt. Nüüdseks on mured lahendatud ja Massuri sõnul on liikumisest saanud koolipäeva loomulik osa.

Elva gümnaasiumi direktor Tarmo Post ütles, et Elva Gümnaasiumi juhtkonnas on liikumine aukohal ja algklasside lapsed tunnevad liikumise vastu huvi, kuid koolile on väljakutseks saada aktiivsemalt koolipäeva sees liikuma 7.12. klassi õpilased.

Elva gümnaasiumi arendus- ja huvijuhi Heliise Riisaare sõnul alustati Elva gümnaasiumis esmalt aktiivsete vahetundide korraldamisega, mida mentorõpetajate juuresolekul viivad läbi 4.–6. klassi õpilased. Sellest sügisest on 1. klassidel lisaks kehalise kasvatuse tundidele kolm korda nädalas liikumispausid, mida sisustavad Elva valla kuue spordiklubi treenerid.

Liikumispausid ja kehalise kasvatuse tunnid on 1. klassi õpilastele vahelduseks üldainetundidele ja 45-minutilised pausid on paigutatud päeva keskele. Õppeaasta jooksul saab õpilane proovida kuut spordiala: jalgpalli, korvpalli, judot, iluvõimlemist, kergejõustikku ja tennist. Nii saavad lapsed Riisaare sõnul laiapõhjalise liikumisharjumuse ja tutvuvad erinevate spordialadega.

Riisaare sõnul on kõik, mida nad õpilaste liikumise heaks teevad, väga loomulik. „See ei ole mingisugune imeasi, mis me siin teeme,“ ütles Riisaar.

Kommentaarid