Koroonakriis räsib Eesti produktsioonifirmasid

Koroonakriis on paljusid ettevõtteid nahutanud, puutumata pole jäänud ka Eesti produktsioonifirmad, kelle töö sõltub paljuski välistellimustest ja -tööjõust.

Produktsioonifirmade käive vähenes märgatavalt ning olukorrast taastumine võtab aega, kuna Eesti suurimate produktsioonifirmade peamine tuluallikas on välismaafirmadele toodetud reklaam. Seevastu väikeproduktsioonifirmad peavad turul olelusvõitlust, sest nende tegevus sõltub ainult inimestest, kes nende tooteid tellivad. 

Produktsioonifirma Nafta Films produtsendi Esko Ripsi sõnul on koroonakriis väga palju mõjutanud nende välisprojekte, sest töötajad ei saa Eestisse reisida. Välistellijate huvi Eestis projektide läbi viimiseks on samuti eelmise aastaga võrreldes poole võrra vähenenud. Eelmisel aastal esitati Nafta Filmsile 150 projektitaotlust, kuid tänavu on arv kahanenud 90-le. Ripsi sõnutsi on nende suurima ekspordiprojektide ehk reklaamide arv vähenenud 20 projektilt kuuele. Rips ütles, et seevastu on nad saanud ära teha kõik eestimaised filmiprojektid, sest filmide tegemise jaoks polnud neil vaja välismaalt inimesi Eestisse tuua. Rips nentis, et filmidel ei lähe praegu nii hästi kui varem, kuna inimesed ei julge või ei taha kinodes käia, seega on filmidelt saadav tulu tunduvalt väiksem kui enne koroonakriisi. Rips sõnas, et siiski on Eesti produktsioonifirmadel hästi läinud, sest mõned Nafta Filmsi välismaa kolleegid pole saanud sel aastal ühtegi projekti ellu viia. Ripsi sõnul leevendas olukorda riigi toetus, mis hüvitas töötajale 70% palgast.

Produktsioonifirma Cuba Films tegevjuhi Tanel Pau sõnul on ka nende ettevõtet koroonakriis üksjagu räsinud. Pau ütles, et koroonakriis mõjutas küll nende ekspordiprojekte, kuid nad püüdsid siiski võimalikult palju neid täide viia kasutades välismaa klientide Eestisse toomiseks sisenemisluba olulistele isikutele. Samuti tegid nad paljusid projekte stuudiotes, mida muidu oleks tehtud õues. Stuudiotes järgisid töötajad vajalikke viiruse leviku takistamisnõudeid. Pau nentis, et Cuba Films pidi koondama enda töötajaid, et firmat vee peal hoida. Ta ütles, et ka Cuba Filmsi olukorda aitas leevendada riigi toetus, et töötajate palgast 70% sai hüvitatud. Pau sõnul on produktsioonifirmade tulevik siiski helge, sest reklaaminõudlus püsib.

Videograafi Timo Arbeiteri sõnul tühistati koroonaviiruse esimese laine ajal tema kõik produktsiooniprojektid. Arbeiter ütles, et suvel tõusis projektide arv ning praegu on olukord üsnagi ebastabiilne, sest inimesed kardavad uut riigipiiride sulgemist. Arbeiteri sõnul oli kevadel koroonakriisi mõju suurem kui praegu, kuid nüüd avaldub mõju pigem teadmatuses, mis edasi saab. Arbeiteri arvates on praegune majanduslik seis produktsioonis taastunud, kuid tulevikus võib minna projektide läbiviimine veelgi raskemaks, kuna riik võib iga hetk koroonapiiranguid karmistada. Arbeiteri arvates on reklaamivaldkond stabiliseerumas, kuna reklaamidele on alati suur nõudlus. Pigem on kehvem seis pisitegijatel, kes teevad väiksema produktsioonimahuga projekte, näiteks pulma- või sündmusvideoid. 

 

Kommentaarid