Kuigi koroonaviirus ja sellest tulenevad majandusraskused pole jätnud sisuliselt kedagi puutumata, on suuremad Eesti pagariettevõtted selle üle elanud.
Leiburi tehase juhi Margus Jürjani sõnul pole pagaritoodete tootmises ilmselt koroonaviiruse tõttu midagi eriliselt muutunud. Ta ütles, et kevadise kriisi ajal said ilmselt kõige rohkem haiget firmad, kes müüsid suure osa oma toodangust hotellidele, restoranidele ja catering-firmadele, kuna need asutused pandi kinni. Jürjani sõnul ei juhtunud värske leiva müüjatega väga midagi.
Jürjani sõnul võib eeldada, et koroonaviirus on muutnud seda, et pagaritooteid ei saa enam müüa lahtiselt, vaid neid tuleb kottidesse pakendada. See tõenäoliselt toob ettevõtetele kaasa lisakulutusi. Jürjan ütles, et väga halvasti läheb majanduslikult ilmselt firmadel, kelle suurimad kliendid on pidude korraldajad. See ei puuduta värskete pagaritoodete tootjaid, sest pidudel kasutatakse eelvalmistatud ja külmutatud tooteid.
Muhu Pagarite asutaja ja juhatuse liikme Martin Seppingu sõnul pole koroonaviirus ettevõtet eriti mõjutanud. Tema sõnul vähenes ettevõtte kasum kevadel umbes kolmandiku võrra, kuid kahjumisse firma ei langenud. Sepping ütles, et koroona esimest lainet aitas üle elada töötukassa pakutud tööjõutoetus, mis aitas ettevõtteid töötajatele palga maksmisega. Tema sõnul oli kevadel tööd ettevõttes vähem, sest paljud nende kliendid sulgesid viiruse tõttu oma uksed.
Sepping ütles, et teiseks laineks Muhu Pagarid pole eraldi valmistunud. Tema sõnul pole ettevõttel teise lainega hakkama saamiseks plaani, sest pole midagi, millele plaan saaks tugineda.
Pagar Võtaks juhataja Reet Rumi sõnul ei läinud koroona tõttu ettevõttel kevadel väga halvasti. Käive vähenes küll umbes veerandi võrra, kuid esimene laine elati üle. Tema sõnul mõjutasid käivet kinni pandud poed. Ettevõtte tooteid müüvad poed asuvad suures osas kaubanduskeskustes, kuhu kevadise kriisi ajal sattus vähem külastajaid.
Rum ütles, et käibe suurendamiseks korraldas ettevõte kevadel Tallinna ja Harjumaa piires kojuvedu, mis oli tema sõnul populaarne. Teise laine ajaks käibe suurendamise meetodina nimetas Rum varsti avatavat Pagar Võtaks e-poodi.
Tartus asuva Varras pagarikoja juhtuse liikme Merino Lastiku sõnul ei saa ta küll kevadisest kriisist rääkida, sest nemad alustasid ärina alles sellel suvel. Ettevõte algas lihtsalt kodus küpsetades, kuid tulevas jaanuaris kavatsetakse avada esimene pagarikoda. Lastik ütles, et kuigi võimalik teine koroonaviiruse laine kindlasti mõjutab neid, on nad arvamusel, et saavad sellega hakkama, sest vastasel juhul nad poodi ei avaks. Ta ütles, et usub, et kui nad ise teevad tööd hästi, siis saavad ka uue kriisiga hakkama.
Kommentaarid