Tartu raamatukogudes laenutatakse järjest vähem raamatuid

Viimase kümne aasta jooksul on nii Tartu Ülikooli (TÜ) raamatukogus kui ka Tartu Oskar Lutsu nimelises linnaraamatukogus laenutuste arv aina vähenenud, mistõttu võib raamatukogu senine roll haridus- ja teadusministeeriumi nõuniku Martin Eessalu sõnul muutuda.

 

2019. aastal laenutati Tartu Ülikooli raamatukogus üle 360 000 raamatu, mis on umbes 740 000 raamatut vähem kui aastal 2011. TÜ raamatukogu teenindusosakonna juhataja Olga Einasto sõnul on üks põhjus muutus statistika arvestamises. Varem pidid lugejad laenutustähtaja pikendamiseks raamatu uuesti laenutama, kuid nüüd saab seda teha pikendamise teenusega ehk uuesti laenutama ei pea. Veel tõi ta välja, et tudengeid on ülikoolis 5000 võrra vähem kui seitse aastat tagasi ehk lugejate arv on kahanenud.

 

TÜ raamatukogu infosüsteemide osakonna juhataja Piret Zetturi sõnul võib viimaste aastate vähenemist laenutamises seletada sellega, et paljud raamatud ja õppematerjalid on internetis kättesaadavad. Ta ütles, et tihti panevad õppejõud internetti üles kindlad lõigud raamatutest, mida tudeng lugema peab, mis tähendab, et vajadust kogu raamatu järele ei ole.

 

Zettur ennustas, et laenutuste arvu vähenemine on juba toimunud ja edasi see ei lange. Ta tõi välja, et 2018. aastal laenutati 344 000 raamatut ja 2019. aastal 362 000, seega neil aastatel enam langust ei toimunud.

 

Lutsu nimelises linnaraamatukogus laenutati 2019. aastal võrreldes 2011. aastaga ligi 200 000 raamatut vähem. Tartu linnaraamatukogu direktori Piret Taluri sõnul loevad laenutustena ka tähtaja pikendamised. Talur ütles, et laenutuste arvu vähenemine võib tähendada seda, et

 

lugejad toovad raamatud varem tagasi kui eelnevatel aastatel. Veel tõi ta languse põhjustena välja, et digiraamatute osakaal on suurenenud ja huvi lugemise vastu kahanenud.

 

Talur sõnas, et seda, kas laenutuste arvu vähenemine jätkub ka järgnevatel aastatel, saab teada aja möödudes. Ta lisas, et kuigi paberraamatud ei kao kuhugi, peavad raamatukogud töötama, et digiväljaannete osakaalu suurendada. Talur sõnas: „Kui ma toon ajaloolise võrdluse, siis kui televisioon tuli, öeldi, et nüüd küll teatrid kaovad ära. Aga teatrid jäid alles, nad lihtsalt muutusid.“

 

Haridus- ja Teadusministeeriumi nõunik Martin Eessalu ütles, et laenutuste arvu langus teadusraamatukogudes nagu TÜ raamatukogu ei näita seda, et puudub vajadus raamatukogude järele. Eessalu sõnul näitab see muutust raamatukogude ülesandes. Ta tõi välja, et viimase kümne aastaga on üliõpilaste, teadlaste ja õppejõudude vajadused muutunud ehk nad otsivad raamatukogus pigem töökeskkonda kui raamatuid.

 

Eessalu sõnul on fakt, et traditsiooniline raamatukogu kas hakkab muutuma või peab muutuma. Ta ütles, et rahvaraamatukogude puhul seisneb küsimus selles, mis on raamatukogu roll kogukonnas, ja teadusraamatukogu puhul viisis, kuidas see oma asutuse teadlasi teenib.

Kommentaarid