Merrem Tööstusplasti ettevõte võttis käesoleva aasta alguses kasutusele digitaalse laosüsteemi. See tähendab, et enam pole vaja inimesi lattu, sest kogu töö teeb ära robotkäpp.
Ettevõtte juht Alar Künnapuu ütles, et digitaalse lao sisseseadmine Eesti plastitöötlejate seas on ainulaadne, sest keegi teine ei kasuta sarnast tehnoloogiat. Künnapuu tõdes, et praegu on neil üks robot, kuid tulevikus on plaanis roboteid juurde soetada. Künnapuu märkis, et emaettevõttes Hollandis on sellised roboteid kasutuses juba mitmeid. Ta sõnas, et tehnoloogia, mida kasutatakse, on Euroopa tasemega võrdsed ja seetõttu ostavad mõned Euroopa riigid plasti just Eestist.
Künnapuu ütles, et robotite kaasamise eelis on see, et nendele ei pea palka maksma ja robotid saavad teha tööd ööpäevaringselt. Samuti on suureks eeliseks see, et robotid suudavad teha täpsemini ja kiiremini tööd kui inimesed. Merrem Tööstusplast on spetsialiseerunud väga mitmekesistele materjalidele, mis on erinevate mõõtude ja tüüpidega. Seetõttu on täpsus väga oluline ja robotiga on lihtsam seda saavutada. Materjalide laoseis ja nende asukoht on arvel digitaalses andmebaasis ning vastavalt väljastuskäsule otsivad automatiseeritud seadmed vajaliku materjali üles ja väljastavad laost ilma, et keegi midagi käsitsi liigutama või tõstma peaks.
Robotite kaasamisega tekib küsimus, kas inimesed ei kaota oma töökohti. Künnapuu leiab, et inimesi pole vaja digi juurde, vaid selle asemele saavad inimesed arvuti taga tööd teha. Ettevõtte juht tõi välja selle, et robotid ei vaja hooldust.
Tööstusplasti kasutatakse pea igas valdkonnas alustades toitlustusettevõtetest lõpetades meditsiinivaldkonnaga. Künapuu ütles, et plasti eelis metalli ees on see, et plast ei kulu nii kiiresti kui metall ja on vastupidavam. Tööstusplasti toodavad ka teised firmad, mis tegelevad lisaks plastile ka metallitööstusega, kuid Künnapuu sõnul on igal plastil oma spetsiifilised omadused, mida tuleb selle töötlemisel arvestada. Lisaks toob Künnapuu välja, et plast on tegelikult väga keskkonnasõbralik materjal, mille põhjuseks on see, et plasti tootmisele läheb kordades vähem energiat kui asendusmaterjalide loomisele.
Firma juht Alar Künnapuu tõdes, et oma jälje on ettevõttele jätnud koroonakriis, mille tulemusena vähenes toodang umbes 20–40 protsenti. Koroonaviiruse leviku pärast on hakanud ettevõtte tootma kaitseekraane, mille abil saab kaitsta klienditeenindajaid ja teisi töötajaid, kes puutuvad pidevalt paljude võõraste inimestega kokku.
Kommentaarid