BD Design’i luksusmööbel valmib töötajate heaolu arvelt

Tartu kesklinnas asuva mööblifirma BD Design’i tööstushoone ei vasta Tööinspektsiooni nõutele. Pea saja ettevõttes töötava inimese töökeskkond on häiritud.

Tartus Raadi-Kruusamäe linnaosas, Jänese tänav 2 asuva tööstushoone katus ei pea niisketele ilmastikutingimustele vastu. Hoone aknad said tugevalt kahjustada 2019. aasta lõpus olnud tormi käigus ning majas on korduvalt nähtud rotte. 

AS BD Design’i Eesti filiaalis 2018. aastast õmblejana töötava Ave sõnul laseb hoone katus pea iga vihmasaju korral läbi ning veepiisad kukuvad otse õmblusmasinatele. Katuselt lekkiva vee kogumiseks kasutatakse ämbreid. Hoone tänavapoolsed aknad on kaetud penoplasti, puitlaudade ja kilega, et takistada külma tuule ning niiskuse levikut siseruumidesse. Tööohutusnõuete kohaselt peavad tööruumid olema väliskeskkonnast termoisoleeritud, kuid tööstushoones seda tagatud ei ole.

Ave tõi välja, et tööstushoones pesitsevad rotid andsid endast esmakordselt märku närides puruks nahanäidised, mis päädis sellega, et majja pandi rotimürki. Tegu polnud Ave sõnul tõhusa lahendusega. ’’Kord jäi õunakott laua peale ja tagasi tulles nägin, et kott liigub. Hetk hiljem märkasin kotis õunu närivat rotti.’’ Töötervishoiu ja -ohutuse seadus sätestab, et töökeskkonnas toimivad bioloogilised tegurid ei või ohustada töötaja elu ega tervist.

Töötervishoiu ja -ohutuse nõuete kohaselt peab tööruumis aknaid olema võimalik avada, sulgeda ja reguleerida ohutult. Lisaks ei tohi avatud asendis aknad töötajat ohustada, mille peale Ave sõnas: ’’Teed akna lahti, aga vaata, et eest ära ei kuku. Raamid on nii ära mädanenud.’’

Töökaitseinspektsiooni ennetusosakonna kõneisiku Rein Reisbergi sõnul on töökeskkonnaalast järelevalvet teostatud BD Designe’i tööstushoones korduvalt. Varasemalt on inspektsioon teinud ka hoiatusi ning viimane kontroll viidi läbi 2018. aastal, sõnas Reisberg.

Ave sõnul on täiskoormusel töötades fikseeritud ja tükitöö kogupalk ligi seitsesada eurot kuus. BD Designe’i Eesti filiaali kasum ulatus inforegistri kohaselt käesoleva aasta kahes esimeses kvartalis ligi kahe miljoni euroni.

2006. aastal kirjutas endine Postimehe ajakirjanik Martin Pau BD Designe’i teemal artikli, milles Björn Dahlqvist sõnas, et loomanahast kattega tugitooli hind algas 30 000 kroonist ehk ligikaudu 2000 eurost. Diivan maksis Dahlqvisti sõnul lausa kahekordset hinda. Eestis toodetud mööblit eksporditakse Skandinaavia riikidesse, kus seda luksuskauba pähe müüakse. BD Designe’i kodulehel puudub info kauba maksumuse kohta.

BD Designe tegeleb täisnahast luksusmööbli valmistamisega. Eesti filiaali juhib Joakim Patrik Dahlqvist. Björn Dahlqvist asutas mööbliettevõtte 1993. aastal ning Eesti filiaal avati Tartus 2000. aasta septembris. Käesoleva aasta sügisese seisuga töötab firmas 111 inimest.
 

Kommentaarid