Kümne aastaga on 25-aastaste ja vanemate õpilaste arv Tartus kutseõpet pakkuvates koolides peaaegu neljakordistunud.
Eesti Hariduse Infosüsteemi kohaselt õppis 2019/20. õppeaastal Tartus kutsehariduse õppekavadel 936 selle vanusegrupi õpilast, mis on 683 õpilast rohkem kui 2009/10. õppeaastal. Kümne aastaga suurenes traditsioonilisest õppeeast vanemate õppurite osakaal kõigi Tartus kutsehariduse omandajate seas 22%. Oma õpingud on kümmeaastakul katkestanud 17% õpilastest, kes on mõnda Tartu kooli kutset omandama asudes olnud üle 25-aastased.
Tartu kutsehariduskeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Kaire Mets leidis, et üle 25-aastaste kutseõppesse jõudmist soodustab elukestva õppe muutumine ühiskondlikuks normiks. Ta sõnas, et kutseõpe on kõrgharidusest kiirem viis uue eriala omandamiseks ning kutseõppes saab uut eriala omandada töö kõrvalt. Mets ütles, et keskealised ja vanemad inimesed õpivad uut kutset tihti oma äri alustamiseks või uue terviseseisundiga kohanemiseks, mis ei luba enam endist tööd teha. Ta tõi näiteks lapsevanemad, kes saavad peale laste täiskasvanuks saamist tegeleda ametiga, mis neid huvitab. Õpingute katkestamise põhjusena nimetas Mets ajapuudust ja stressi, mida põhjustab töö, pere ja kooli ühendamine.
Tartu tervishoiu kõrgkooli kutseõppe osakonna juhataja Tiina Uusma leidis, et traditsioonilisest õppeeast vanemad inimesed lähevad õppima eesmärgiga ennast arendada. Samuti nimetas ta kooli astumise põhjustena näiteks hooldustöötaja ametile seatud haridusnõuet ja soovi oma tööalast haaret laiendada. Ta tõi näiteks erakorralise meditsiini eriala, millele asuvad õppima päästevaldkonna töötajad, kes soovivad oma tervishoiualaseid oskuseid arendada. Uusma nentis, et õpingute katkestamiseni viib tavaliselt pinge, mida põhjustab töö ja pere kõrvalt õppimine, või tööandja, kes keeldub õppurile vastu tulemast. Ta sõnas, et 25-aastased ja vanemad inimesed tulevad õppima kindla sihiga, mistõttu katkestatakse eriala sobimatuse tõttu pigem harva.
Silvester Karu, kes asus 26-aastasena Tartu kutsehariduskeskusesse õppima aktiivtegevuse instruktori erialale, valis kutseõppe, kuna see tundus huvitavam kui kõrgkoolide pakutavad valikud. Karu sõnul teeb ta ka erialast tööd Airsofti instruktorina, viies läbi laste sünnipäevasid ning treeninguid. Ta leidis, et ühiskonna suhtumine kutseõppesse on varasemast paremaks muutunud ning elukestvat õpet väärtustatakse. Karu leidis, et 25-aastased ja vanemad jätavad õpingud pooleli motivatsioonipuudusest või kui mõistetakse, et valiti vale eriala.
Kommentaarid