Roostetanud ronimisredelid, auklikud ja teravate äärtega liumäed, atraktsiooni käepideme külge keritud juhtmepundar – Annelinna majade vahel seisvad kulunud mänguväljakud ei vasta juba välisel vaatlusel tarbijakaitse nõuetele.
Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) turvalise mänguväljaku juhendis on mänguväljakute kohta kirjutatud lehekülgede viisi nõudeid. Näiteks ei tohi liumäge paigutada suunaga lõuna poole, kuna metallelemendid võivad päikese käes kuumeneda. Atraktsioonide metallosad peavad olema rooste eest kaitstud ning piirdeelementide vahele jäetud sobiv vahemaa. Annelinnas on vanad liumäed ja ronimisredelid roostega kaetud, mäed on kokku pandud kahest osast, mille vahel on terav äär, ning piirdeelementide asemel kaitseb kõrgelt liumäelt kukkumise eest roostetanud metallraam.
„Minu jaoks on need nagu vaatamisväärsused vanast ajast,” kirjeldas mänguväljakuid kohalik restauraator Astrid Tendermann. Ta selgitas, et väikesed lapsed seal eriti tihti mängimas ei käi, pigem istuvad kulunud atraktsioonidel varateismelised. Sellegipoolest on vanad mänguväljakud naise sõnul ohtlikud ja vajavad ümberehitamist.
Tartu haljastus- ja puhastusteenistuse juht Eda Põldma sõnas, et probleemi lahendamiseks vajab ta täpsemaid andmeid. Põldma palus endale kirja teel saata konkreetsed aadressid, kus nõuetele mittevastavad atraktsioonid asuvad.
TTJA ehitus- ja raudteeosakonna peaspetsialist Urmo Karu ütles, et TTJA-le on Tartu piirkonnas asuvate ohtlike mänguväljakute kohta viimase aasta jooksul esitatud mõned üksikud teated. Karu lausus, et mänguväljaku ohutuse peab tagama selle omanik. Kuigi tarbijakaitseameti koostatud turvalise mänguväljaku juhendis seisab, et miinimumnõudeks tuleks pidada väljaku iganädalast kontrollimist, on see Karu sõnul siiski hea tava, mitte kohustus. Nõuetele mittevastava mänguväljaku parandamise aega pole võimalik ette ennustada. „Sõltub suurel määral, millised puudused mänguväljakul esinevad ja kui tõsiselt nende lahendamist omanikud võtavad,” ütles Karu.
TTJA kommunikatsioonijuht Aap Andreas Rebas selgitas, et esimesena tuleks ühendust võtta väljaku omanikuga. „Vanemate mänguväljakute juures pole aga tihti omaniku andmeid,“ rääkis Rebas. „Sel juhul oleks järgmine samm TTJA- sse pöörduda ning edastada mänguväljaku asukoha andmed. Eriti hea oleks, kui ohtlikust mänguväljakust ka pilt saadetaks.”
Kommentaarid