Eesti ajaloos teistel kohalikel valimistel, kus saavad hääletamas käia ka 16- ja 17-aastased noored, püüavad erakonnad kõnetada noori valijaid nii valimisprogrammidesse pandud lubaduste, erinevate ürituste korraldamise kui ka noorte kandidaatidega.
Alar Kilbi, TÜ politoloogia lektori hinnangul moodustavad 16- ja 17-aastased valijate koguhulgast vaid umbes 2%, aga erakondade kohalikest valimisprogrammidest leiab siiski mitmeid lubadusi, mis puudutavad koolinoori.
Sotsiaaldemokraatide Tartu programmist leiab näiteks lubaduse tagada koolides tasuta menstruaalhügieenivahendid. Nii roheliste kui Eesti 200 programmis on lubadus viia põhikoolis koolitundide algus kella 9 peale. Sarnaselt Eesti 200ga lubab Reformierakond rajada koolide juurde katustega rattaparklaid. Keskerakond lubab laiendada autokoolide teooriaõppe võimalust üldhariduskoolidesse, Isamaa aga maksta noorte suvistel töölkäimistel pool tööjõumaksudest tööandja eest.
Roheliste linnapeakandidaadi Johanna Maria Tõugu sõnul kõnetavad Rohelised noori eelkõige noortele oluliste teemadega, aga ka noorte kandidaatidega. Näiteks on Tõugu ise 23aastane.
Alar Kilbi, TÜ politoloogia lektori sõnul on Tartu linna 382 kandidaadist kuni 26-aastaseid 35 ehk iga üheteistkümnes. Noorte kandidaatide osakaalu poolest jäi Kilbile silma just Roheliste erakond, kus on pea iga neljas kandidaat kuni 26-aastane.
Tõugu sõnul on noorte kandidaatide olemasolu kriitiliselt tähtis. „Mina ise olen noor ja mul ei olekski kedagi valida, kui ei oleks noori kandidaate,“ ütles Tõugu. „Ma tõesti usun, et nendest teemadest, mis on noortele olulised, oskavad noored ise kõige paremini rääkida.“
Noorte valijateni jõudmiseks on reforminoor Karoliina Lorenzi sõnul mitmeid viise, nagu näiteks erinevad debatid ja arutelud, reforminoored keskenduvad aga noortega suhtlemisel sotsiaalmeediale. „Kõige lihtsam on noored kätte saada keskkonnast, kus nad juba on,“ ütles Lorenz. Sotsiaalmeediast paremini töötab aga Lorenzi sõnul noori valima saamisel silmast silma suhtlus.
Tartu koolidirektorite sõnul on noortel huvi valimiste vastu täitsa olemas. Jaan Poska gümnaasiumi direktor Mari Roostik ütles: „Meie ühiskonnaõpetuse õpetaja ja õpilasesindus otsustasid, et me ise kutsume kõikide erakondade linnapeakandidaadid ja teeme nende debati ja õpilased, kes soovivad, saavad osaleda.“
Roheliste linnapeakandidaat Tõugu sõnul on ka Hugo Treffneri gümnaasium kutsunud teda debatile, et tutvustada koolinoortele erakondade vaateid ja algatada diskussioon, mille abil saaksid noored langetada õige otsuse. Tõugu soovib, et koolides tehtaks debatte kõigi erakondade ja valimisliitude esindajatega rohkem, sest nii näevad koolinoored, kuidas poliitika päriselt välja näeb ja mida poliitikud teevad.
Miina Härma gümnaasiumi direktori Ene Tannbergi sõnul ei ole MHGs sel aastal debatt koroonaviiruse tõttu plaanis.
Kommentaarid