Kuna koolinoored veedavad oma aega liigselt istudes ja liiguvad vähe, siis korraldatakse põhikoolides kooliolümpiamänge ja aktiivseid vahetunde, et inspireerida õpilasi rohkem liikuma ja tegelema spordiga.
Reedel, 24. septembril Tartus toimunud Tokyo olümpiamängude arutluskonverentsil toodi välja, et alates 2019. aastast kuni 2020. aastani korraldati kümnes maakonnas kokku 25 kooliolümpiamängu. Need koolid olid näiteks Pühajärve põhikool, Tartu Variku kool ja Tartu Descartes'i kool.
Tartu ülikooli liikumislabori juhataja Merike Kull ütles: “Ma mäletan päris esimestest kooliolümpiamängudest, et kui Peedu koolis korraldati kooliolümpiamäng, siis kuna mõned lapsed said oma elus esimese medali, käisid nad nende medalitega terve nädal koolis.”
Kooliolümpiamäng on pidulik sündmus koolinoorele ja mõnel on võimalus kohtuda nendel ka tippsportlasega. Kahekordne olümpiamedalist sõudmises, Tõnu Endrekson, ütles, et ka teda on kutsutud kooliolümpiamängudele ja ta on andnud võitjatele auhindu üle.
Kull toob välja, et on olemas nii tantsuvahetunnid, mänguvahetunnid, spordivahetunnid kui ka õuevahetunnid ning kool saab väga palju kaasa aidata sellele, et koolipäev pakuks tegevusi erinevate huvide, võimete ja erinevas vanuses õpilastele. Aktiivsetes vahetundides saavad õppijad kulutada oma energiat ning need vahetunnid on lahenduseks neile, kes ei suuda pidevalt istuda.
Kuigi üldhariduskoolid panustavad palju, et õpilased istuksid vahetundides vähem ja liiguksid rohkem, siis uuringute tulemustes see ei kajastu. Kull ütles: “Kui vaatame uuringute poole, siis kõik erinevad uuringud näitavad ühte suunda, et enamik lastest ei liigu piisavalt ja kui vaatame nende uuringute sisse, et miks nad liiguvad vähe, siis põhjus on see, et meie tavapärasest liikuvusest on väga palju ära kadunud, näiteks kuidas nad kooli tulevad.”
Koolis võib suur roll olla ka õpetajatel, kes õpilasi motiveerivad. Endrekson ütles: “Ma arvan, et siin on päris suur roll kehalise kasvatuse õpetajal, et kui varem pole nähtud selles noores mingil põhjusel seda potentsiaali, siis õpetaja kindlasti saab mõelda, et mis sobib sellele noorele. ”
Õppeasutused mitte ainult ei pane koolinoori rohkem liikuma, vaid tutvustavad ka erinevaid spordialasid. Tartu Descartes'i kooli huvijuht Kadri Lill ütles, et nad on spordialasid tutvustanud näiteks spordinädala või spordipäevade raames ja vastu võtnud ka spordiklubide pakkumisi.
Kommentaarid