Noorpoliitik lubab valijate häälte nimel võimatut

Kohaliku omavalitsuse valimistel kandideeriv noorsots peab oluliseks seista päästjate palgatõusu eest, kuigi kohalikul tasandil ta ei saa nende palka tõsta. 

Noorsotside veebilehel on pikk nimekiri sellest, mida noorpoliitik Kristel Birgit Potsepp oluliseks peab – üks neist on päästjate palgatõus.

Potsepp põhjendas, et seisab päästjate palgatõusu eest, kuna erakonnaga valimisprogrammi kokku pannes kuulati üle mitmeid huvigruppe, et rohkem teada saada nende soovidest. Sealhulgas räägiti ka päästjatega nende muredest. 

„See [päästjate palk] on ka riikliku tasandi probleem, aga Tartu saaks ka enda eelarvest neid toetada,“ ütles Potsepp. Kuidas täpsemalt toetada, ei osanud ta selgitada. Hoolimata sellest, et tegemist on teemaga, mille eest ta seisab, vastas ta, et võib-olla mõni erakonnakaaslane oskab paremini vastata. Ütlemata jäänud vastust põhjendas ta sellega, et ei osalenud päästetöötajate ja sotsiaaldemokraatide ühisel koosolekul. 

Tartu abilinnapea sotsiaaldemokraat Gea Kangilaski sõnul saab kohalik omavalitsus sekkuda avalikku poliitikasse, kui tegemist on olulise valdkonnaga. Ta ütles, et nad saavad teha nõudmise valitsusele, et valitsus korrigeeriks palku ühes või teises valdkonnas, kui see on kohalikus piirkonnas jäänud mingisugusele palgamäärale selgelt alla. 

Hoolimata Potsepa seisukohtadest kinnitas tema erakonnakaaslane Kangilaski, et kohalik omavalitsus ei saa väljastada toetusi riigiametile. Kangilaski nentis, et KOV ei saa otseselt anda raha päästevaldkonda, kuna tegemist on riigiametiga ning KOV ei saa riigiametit rahaliselt toetada. Seevastu saavad kohalikud omavalitsused abiks olla näiteks õpetajate palga tõstmisel, kuna õpetajad on omavalitsuse palgal, ütles Kangilaski. 

Eesti päästeala töötajate ametiühingu juhatuse liige Kalle Koop nõustus, et kohaliku omavalitsuse tasemel on päästjate palku keeruline tõsta. Ta ütles, et kuigi riigiteenistuja ei saa kõrvalt võtta mingisugust raha vastu, siis saavad seda teha vabatahtlikud päästjad, kuna neile kehtivad teised regulatsioonid. See tähendab, et kuigi riigi palgal olevad päästjad peaksid kohaliku omavalitsuse rahast keelduma, saaksid vabatahtlikud päästjad toetuse vastu võtta. 

Siseministri nõunik Dan Lõhmus kinnitas, et päästjate palga määrab siseminister määrusega. „Poliitilised otsused toimuvad valitsuse tasandil – see on selge,“ nentis ta. Lõhmuse sõnul saab kohalik omavalitsus siiski valitsust survestada ja pöörata tähelepanu muredele, olgu selleks palk või töötingimused.  

Kommentaarid