Õpingute katkestamiste arv Tartu ülikoolis on viis aastat järjest vähenenud

Kui 2016. aastal oli Tartu Ülikoolis katkestamiste määr 15%, siis eelmisel aastal katkestas õpingud 11% ehk 1500 õpilast 13 400st õpilasest. 

Tartu ülikooli õppeprorektor Aune Valk ütles, et katkestamiste vähenemine võib olla seotud  sellega, ülikool nõustab ja aitab katkestajaid paremini kui varem, näiteks on ülikool koolitanud õppekorraldusspetsialiste. 

Valk lisas, et ülikoolil on nõustamiskeskus, kus on nii õppenõustaja, psühholoog kui ka karjäärinõustaja, kes annavad nõu, kui tudengil on probleeme motivatsiooniga või karjäärivalikuga. 

Õppekorraldusnõustaja Ene Küüneri sõnul pöörduvad üliõpilased nende poole tavaliselt sooviga eriala vahetada, kuna üliõpilane saab aru, et on valinud vale eriala. Kui tahetakse õpinguid katkestada, siis on Küüneri sõnul tihti põhjuseks ka see, et õpilased lähevad tööle ja kooli lõpp jääb venima või ei saada lõputööd tehtud. 

Valk ütles veel, et aastate jooksul on ülikool lihvinud sisseastumist ja tingimusi. Valk sõnas, et mida keerulisem on sisseastumine, seda rohkem mõtlevad tudengid läbi, kas ikka tahavad seda eriala õppida ning hiljem on väiksem võimalus, et valiti vale eriala. 

Valk tõi näiteks loodus- ja täppisteaduste valdkonna, kus on tavaliselt kõige rohkem õpingute katkestajaid. 2020. aastal katkestas seal õpingud 436 õpilast 3200 õpilasest. Valdkonnas on Valgu sõnul mitmeid erialasid, kuhu saab sisse astuda ainult riigieksamite tulemuste põhjal ning seega on sisseastumine üsna lihtne.  

Loodus- ja täppisteaduste valdkonna õppeprodekaan Varmo Vene ütles, et ta ei arva, et näiteks vestlus sisseastumisel aitaks katkestamiste arvu vähendada – tema sõnul peab erialaga tuttavaks saama, et aru saada, kas see tegelikult meeldib. 

Vene ütles, et osa noori kasutab loodus- ja täppisteadusi lävepakuna arstiteaduskonda kandideerimiseks. Vene sõnul astuvad paljud noored, kes arstiteaduskonda sisse ei saa, näiteks geenitehnoloogiasse ja hiljem proovivad uuesti arstiteaduskonda kandideerida.  

IT-tudengite puhul on Vene sõnul tööturu surve väga suur ja osa tudengeid töötab erialasel tööl juba teisel kursusel ning selle kõrvalt muutub õppimine teisejärguliseks ja lõpetamine keeruliseks. 

Kui arstiteaduskonda minejad Vene sõnul loodus- ja täppisteaduskonda tagasi ei tule, siis osad nendest, kes tööturule lähevad ja sellepärast katkestavad, lõpetavad ülikooli lihtsalt hiljem. Vene ütles, et umbes veerand või kolmandik katkestajatest lõpetab hiljem sama eriala, mida alustasid. 

Kõige vähem õpingute katkestamisi tuleb ette meditsiinivaldkonnas, kus 2020. aastal katkestas õpingud 5,5% üliõpilastest, mis on kaks korda vähem kui muudes Tartu ülikooli valdkondades.  

Aune Valgu sõnul on nii ilmselt seetõttu, et meditsiinivaldkonnas on kõige kindlamad erialavalikud ning sisse saada on keeruline, mistõttu mõtlevad üliõpilased juba enne kandideerimist läbi, kas ikka tahavad eriala õppida. 

Õpingute katkestamiseks peetakse üliõpilase kooli nimekirjast väljaarvamist muul põhjusel kui õppekava täitmine täies mahus ning üliõpilasel on võimalik õpinguid hiljem jätkata. 

Kommentaarid