Tartus on pikki aastaid linnakodanikke häirinud linnavaresed, kes on lärmakad, tüütud ning vahel koguni vägivaldsed, ometigi pole Tartu linnavalitsus suutnud sellele probleemile tänini mõjuvat lahendust leida.
Tartu linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Maarja Aedviir ütles, et linnavalitsus ei tegele aktiivselt probleemile lahenduse otsimisega. "Me teame, et probleem on suur, kuid linnale tuleb lindude kohta vaid üksikuid kaebusi, seega ei ole meil ka loodud mingit spetsiaalset vareste ohjamise kava," sõnas Aedviir.
Tartu linnavalitsuse linnapuhastuse peaspetsialist Kaimar Kütt nentis, et püsivalt linnavareseid linnast välja tõrjuda polegi võimalik. "Tegelikult valitseb see probleem üle maailma, mitte ainult Eestis ja mitte ainult Tartus," sõnas Kütt. "Linnas on pargid, kus pesitseda, samuti saavad varesed pesa teha kortermajade katustele, lisaks on linnas hea toidu kätttesaadavus."
Kui kuni 2017. aastani olid Tartus akustilised linnupeletid, mis vareste ja hakkide tõrjumiseks lindude hädakisa tegid, siis Küti sõnul ei kandnud need vilja. "Linnupeletid mõjusid väga lühiajaliselt, kolme aasta lõikes polnud need mõjukad," ütles Kütt. Ta lisas, et linnud läksid lihtsalt linnupeleti juurest paar meetrit edasi ning lõpuks harjusid linnud peletitega koguni ära.
Küti sõnul leidub siiski viise, kuidas linnavareste probleemi veidi lahendada. "Leevendust annaks see, kui vahetatakse välja prügikastid, nii et varestel on raskem toitu kätte saada," mainis Kütt.
Ta lisas, et samuti saavad probleemi aidata leevendada majaomanikud, korrastades katuseid, et varestel oleks sinna raskem pesa teha. "Ometi tasub meeles pidada, et katuseid võib puhastada ainult siis, kui lind hakkab katusele pesa tegema, kui lind on juba pesa teinud ja käes on pesitsusperiood, siis ei tohi pesa ära lõhkuda," sõnas Kütt.
Zooloog Marko Mägil olid aga hoopis teistsugused lahendused vareste linnast eemale peletamiseks. "Isiklikult arvan ma, et kõige parem viis probleemi leevendamiseks on inimesi harida, valgustada neid, mida linnud linnas teevad, miks nad siin on ja kuidas nad käituvad," ütles Mägi. Ta lisas, et inimesed peaksid endale rohkem teadvustama seda, et linnud pole linnas selleks, et inimestele haiget teha.
Mägi sõnul pole siiski piisavalt häid viise, kuidas vareseid kiiresti linnast eemale tõrjuda. "Kindlasti ei ole olemas sellist imemeetodit, mis kohe toimiks," lausus Mägi. Samuti ütles ta, et linnuprobleemiga peaks paar aastat järjest pidevalt tegelema, et lõplikku lahendust leida.
Mägi lisas, et kliimasoojenemine võib endaga kaasa tuua ka vareste probleemi kasvu. "Künnivaresed, kes peaksid talvel lõunasse lendama, ei tee seda, kui talvel soojad ilmad on," sõnas Mägi. "Kui varesed saavad kevadel varakult pesitsemist alustada, siis ei tohi ka inimesed pesi lõhkuda ning nende arvukus võib ülimalt kiiresti kasvada."
Tartu linn on vareste peletamiseks aastate jooksul välja käinud mitmeid lahendusi, CD-plaatide puude otsa riputamisest linnupeletiteni. Ometi pole ükski lahendus püsivalt toiminud ning linnavareste liigse arvukuse probleem on Tartus endiselt alles. Nii Tartu linnavalitsuse veebilehel, Eesti loomakaitse veebilehel kui ka internetist leitavas looduskaitseseaduses on kirjas, kuidas ja milliseid meetmeid võib vareste peletamiseks kasutada.
Kommentaarid