Tartu linna 16–18-aastastele noortele on valimistel kõige tähtsamad teemad keskkond ja kliima, aga ka haridus ja vähemuste õigused.
Eesti 200 Tartu linnapeakandidaadi ja erakonna esinaise Kristina Kallase sõnul on noortega gümnaasiumites debattidel käies alati esile kerkinud enam-vähem samad teemad.
Kallase sõnul kõnetab noori haridus, hariduse kvaliteet ja õpilaskodud. Ta lisas, et kuna Tartus õpib gümnaasiumites väga palju õpilasi väljaspool Tartu linna ja üürihinnad on kõrged, on õpilaskodu ehitamine oluline. „Kui Tartu linn tahab jätkuvalt olla hariduse tõmbekeskus, siis tuleb õpilaskodu ehitamise peale mõelda,“ ütles ta.
Teine Tartu linna noorte jaoks oluline teema Kallase sõnul on kliima. Ta lisas, et siia kuulub nii kliimamuutustega kohanemine, pargid, prügiringmajandus kui ka rattateed.
Martin Ottas on Reformierakonna 18-aastane kandidaat, kes kandideerib kohalikel omavalitsuste valimistel esimest korda. Temagi sõnul on noortele oluline kliima ja keskkonnateemad.
Ottas tõi välja, et oluline on Tartu noortele luua juurde rohkem võimalusi. Nende hulka kuuluvad näiteks ka vabaaja veetmise võimalused, kus noored saaksid koos olla. „Kui Tartusse tuleb rohkem võimalusi, siis meeldib inimestele siin ka rohkem elada ja see tähendab, et ka noored jääksid võib-olla siia rohkem.“
Ta lisas, et noortele on oluline ka rattaringlus, sest praegu ei saa rattaid laenutada öösel kella ühest viieni, kuid ringlus võiks toimida ööpäev läbi.
Kristina Kallas tõi kolmanda teemana välja vähemused ja LGBT-õigused, mis on alati olnud Tartu noorte jaoks tähtsal kohal, kui erakond on nendega suhelnud. Ta lisas, et noorte jaoks on oluline avatus, vähemuste õiguste kaitse ja sallivus.
„Mind on see isegi üllatanud, sest see iseenesest ei ole omavalitsuse teema,“ ütles Kallas.
Mis puudutab noorte huvi kohalikel valimistel ja nende aktiivsust, siis Ottase sõnul on see teiste vanusegruppidega üsna sarnane. Ta lisas, et kuigi igas vanusegrupis on inimesi, kes pole valimistest niivõrd huvitatud, siis noorte seas on huvi olemas. Tema sõnul on oluline jätkata teavitustöö tegemist noorte seas, et noortel suureneks huvi ja nad oleksid poliitikast rohkem teadlikud.
Statistikaameti andmetel osales 2017. aasta kohalike omavalitsuste valimistel e-hääletuses 1989 noort vanuses 16–17 aastat. Vanuses 18–24 aastat oli valijaid 12 503.
Kuigi statistikaameti sõnul pole võimalik valimiste infosüsteemist andmeid saada alaealiste valimisaktiivsuse kohta, siis on seda püütud uurida küsitlustega. Kantar EMOR-i uuring 16–17aastaste valimisaktiivsuse kohta näitas, et vastanutest käis hääletamas 59%, kuid seda tulemust pole võimalik üldistada kõigile selle vanusegrupi inimestele.
Kommentaarid