Seoses pidevate muutustega ühiskonnas võetakse tööle järjest rohkem sotsiaalametnikke, et leevendada olemasolevate töötajate töökoormust.
Nii Tartu valda kui ka linna on jõudnud palju sisserändajaid. Tartu valla sotsiaal- ja haridusosakonna juhataja Anne Aleksejevi sõnul on praegu seoses ukrainlaste siia tulekuga vallast läbi käinud 300 inimest.
Tartu linna sotsiaaltööteenistuse peaspetsialist Kärt Saarsen sõnas, et võrreldes aastataguse ajaga on taotlusi laekunud poolteist korda rohkem. Eelmise aasta augustikuus oli esitatud 353 toimetulekutoetuse taotlust, sellel aasta augustis 562. Tema sõnul on laekunud taotluste tõusuga seotud kaks aspekti. “Üks põhjus on see, et Eestisse on tulnud palju sõjapõgenikke, teine, et siin on elamiskulud väga palju tõusnud,” lisas Saarsen.
Ka valla sotsiaalosakonna juhataja Anne Aleksejevi sõnul uurivad lisaks sisserändajatele ka eestlased, millisel juhul on võimalik abi saada.
Suurenenud töökoormuse tõttu on ka ametnike töökorraldus muutunud. Tartu sotsiaaltööteenistuse peaspetsialist Saarseni sõnul on ametnike töö pingeline. “Töökorralduses on püütud seda arvestada, et toetust soovivate inimeste hulk suureneb,” ütles ta. Saarsen lisas, et linn on koormuse jagamiseks loodud mõned lisatöökohad. Suurenenud töökoormuse tõttu võttis ka vald tööle uue inimese. “See spetsialist, kes kõige paremini vene keelt oskas, tema koormus oli võimatu,” lisas valla sotsiaalosakonna juhataja Aleksejev.
Tema sõnul on juurde tulnud palju organiseerimist, millega muidu tegelema ei peaks. Näiteks helistas üks ametnik läbi erinevaid ettevõtteid, kellel oli pakkuda abivahendeid sisserändajate abistamiseks ning neile elamistingimuste loomiseks.
Aleksejev lisas, et valla olukorra tegi lihtsamaks võrreldes linnaga see, et sisserändajad tahavad linnas elada, kuna seal on suurem võimalus paremini tööd leida.
Tartu linna sotsiaaltööteenistuse peaspetsialist Saarseni sõnul on olukordi, kus on vaja midagi täpsustada või andmeid juurde koguda, et kontrollida esitatavate faktide õigsust. Tema sõnul on töö tavapärane osa see, et taotlejaga saadakse kokku, vesteldakse, küsitakse dokumente juurde, kontrollitakse andmeid ning vajadusel tehakse kodukülastusi või vesteldakse teiste osapooltega.
Thomson Reuters Foundationi ajakirjanik Lin Taylor ütles Tartu Ülikoolis peetud loengus, et tuleb tähele panna seda, mida sisserändajad räägivad. Tema sõnul võivad migrandid teatud tõde varjata. “Isegi kui lugu on südantlõhestav, tuleb meeles pidada faktikontrolli, kuna nad võivad valetada,” sõnas ta.
Kommentaarid