Ülikoolide nõustamiskeskuste psühholoogide vabad ajad broneeritakse tundidega

Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli psühholoogilise nõustamise ajad broneerivad üliõpilased vähem kui päevaga, mis paneb tudengeid otsima erinevaid viise aegade endale napsamiseks.

Tartu Ülikooli (TÜ) nõustamiskeskuse broneerimissüsteem avab igal keskööl uued ajad järgmise kuu samaks kuupäevaks. Näiteks 29. oktoobri kesköösel avas süsteem 29. novembri ajad. 

TÜ tudeng Mariliis* ütles, et talle oli ühekuune järjekord liiga pikk ning ta otsis lahendust teistmoodi. „Ma vaatasin nädal aega umbes kord päevas broneerimissüsteemi ja lõpuks mingil hetkel sain kahe päeva pärast aja,” sõnas ta. „On küll tasuta nõustamine jah, aga 30 päeva jooksul jõuab olukord ikka palju hullemaks minna.”

Pikkade järjekordade tõttu tühistas Tartu Ülikooli tudeng Markus* broneeritud aja. „Põhjus, miks ma aja tühistasin, oligi, et muret enam ei olnud – see läks juba üle,” ütles ta. „Tundsin, et mul pole enam psühholoogiga millestki rääkida.”

TÜ nõustamiskeskuse psühholoog Tõnu Jürjen ütles, et nõustamiskeskuse ajad broneeritakse üpris kiiresti. „Näiteks ühel nädalavahetusel oli mul kaks vaba aega ja selle sama päeva lõpuks olid need juba täidetud,” rääkis ta. Kui palju tudengeid tegelikult nõustamise aega ootab, ei osanud Jürjen öelda.

Nõustamise arv aastatega kasvab

Tartu Ülikooli psühholoogiliste nõustamiste arv on aastatega kasvanud: aastal 2020 toimus 1400 nõustamist, mullu  oli see arv juba 1900 ning selle aasta algusest septembri lõpuni 1600. Samas ei näita see nõustamiskeskuse andmeil tudengite vaimse tervise halvenemist, vaid nõustamiste arv on suurenenud tänu uutele psühholoogidele. 

Tartu Ülikooli nõustamiskeskuse juhataja Kristel Lään-Saarik rääkis, et nõustamiskeskus võttis selle aasta märtsis tööle kaks uut osakoormusega psühholoogi. Praegu töötab nõustamiskeskuses kaheksa osakoormusega psühholoogi, kes täidavad 4,1 ametikohta.

Tallinna Tehnikaülikooli psühholoog Marika Kivik nõustab veebi teel ka TTÜ Tartu kolledži tudengeid. 6. oktoobril oli Kivikul esimene vaba aeg kahe nädala pärast. Semestri keskpaigas muutub tema sõnul järjekord kuni ühe kuu pikkuseks.

Tudengitel mitmeid muresid

Nii psühholoogid Kivik kui ka Jürjen ütlesid, et klientide põhilisteks muredeks on depressiivsus ja ärevus. Jürjeni sõnul on kõige suurem nõudlus psühholoogilise nõustamise järele semestrite lõpus ja eksamisessioonide alguses, sest siis on koolitöid rohkem ja tudengite stressitase kõrgem. 

Lisaks rääkis Jürjen, et tudengid tulevad nõustamisele mitu korda. „See on pigem reegel, et inimene ei tule ühele vastuvõtule,” ütles ta. 

Tartu Ülikooli nõustamiskeskuse juhataja Lään-Saarik ütles, et neil pole plaanis psühholooge juurde palgata. „See olukord, mis meil on praegu Tartu Ülikoolis, on tegelikult Eesti mõttes ikkagi väga hästi. Mõeldes, kui palju meil on psühholooge ja kui palju on teistes kõrgkoolides,” ütles Lään-Saarik,” sõnas ta.

Näiteks Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis töötab üks psühholoog ning Tallinna ja Tartu Kolledži peale on kokku kaks.

*Tudengite nimed on loos muudetud, sest soovisid jääda anonüümseks

 

Kommentaarid