Tartus on puudus Ukraina sõjapõgenikele psühholoogilise abi pakkujatest

Ukraina sõjapõgenikud saavad soovi korral Tartus vaimse tervise abi, kuid nendega tegeleva psühholoogi arvates on mitmetest spetsialistidest endiselt puudus.

Sotsiaalkindlustusameti kriisikommunikatsiooni spetsialisti Liina-Jaanika Seisleri sõnul on Tartu linna enda elukohaks registreerinud 1995 Ukraina sõjapõgenikku. Alates juulikuust pakub Tartu ülikooli kliinikumis Ukraina sõjapõgenikele psühholoogist nõustamist Ukrainast Eestisse põgenenud psühholoog Olha Kokhtenko, kelle poole on ligikaudu kolme kuu jooksul pöördunud üle kahesaja ukrainlase. “Nad kõik on saanud erinevas vormis abi,” rääkis Kokhtenko, “oleme teinud teraapiaid, konsultatsioone, grupikoosolekuid ning peale selle on avatud kriisiabi telefon.”

Kokhtenko usub, et sõja eest pagenud inimestele on psühholoogilise abi saamine vajalik – mõni vajab ühekordset tuge, teine aga pikaajalist ravi. “Sõda jättis jälje igasse ukrainlasesse,” tõdes ta. Kokhtenko sõnas, et ukrainlastest abivajajaid on palju ning kahjuks kõikide probleemidega ta aidata ei oska. “Puudu on lastepsühhoterapeudist ja -psühhiaatrist, samuti vajavad mõned täiskasvanud psühhiaatri abi,” arvas ta.

“80% juhtudest pöörduvad inimesed minu poole psühhosomaatilise häirega, mis tähendab, et psüühilised häired tekitavad kehalisi häireid,” selgitas Kokhtenko ja lisas, et pöördumise põhjuseid on tegelikult väga palju. “Lein, kohanemisraskused, stressihäire, posttraumaatiline sündroom, sõjast põhjustatud trauma, paanikahood, raevupursked ja unetus on vaid mõned põhjused,” rääkis Kokhtenko.

Ukraina sõjapõgenikega tegeleva Tartu Welcome Centre’i tegevjuhi Janika Hango sõnul nende poole vaimse tervise teemadel väga palju ei pöörduta. “Reeglina leiavad ukrainlased oma keeles rääkides ja oma allikate kaudu psühholoogilise abi ise üles,” selgitas ta. Hango lisas, et seevastu on nende keskus teinud 1537 Ukraina teemalist nõustamist

Kommentaarid