Supilinna kogukond saab kauaoodatud baari ajaloolisse majja

Novembri lõpus avab ettevõtja ja pikaajaline Supilinna elanik Martin Maatee esimese Supilinna baari Emajõe ja Kroonuaia tänava nurga peal asuvas punaste tellistest majas, mis on tühjalt seisnud kümme aastat.

Maja on muinsuskaitse all, mistõttu Maatee soovib hoonet niivõrd palju säilitada kui võimalik. Puhastamise käigus tuli katete alt välja eestiaegne puitpõrand ning lahtise krohvi eemaldamisel punane tellis. ,,Soovin võimalikult vähe juurde panna ning prahi alt välja puhastada pärli,’’ ütles Maatee. 

Maatee tegi nädala alguses Supilinna Facebooki gruppi postituse, kus ta teatas, et Supilinna tuleb baar ning sellele on nime vaja. Sellele on tänaseks reageerinud viissada supilinlast. Mitmed inimesed kommenteerisid, et on alati mõelnud, kuidas selles Kroonuaia 76 majas võiks olla kogukonnabaar.  

Maatee ütles, et oli positiivselt üllatunud postituse tagasisidest. Temaga võtsid ühendust mitmed supilinlased, kes soovisid projektis kaasa lüüa. ,,Mulle kirjutas andmeanalüütikust kohvispetsialist, kes soovis teha töö kõrvalt midagi päriselulist ja hingele,’’ ütles Maatee. Baaris hakkavad toimuma kohviga seotud eriüritused ning saab katsetada erinevate maade kohviube.

Lisaks oli Maateel eile kohtumine Vanemuise näitlejaga, kes soovib tegeleda baari kultuuriprogrammiga. 

Maatee on 17 aastat tegelenud baaride ja restoranidega, millest kümme aastat pidanud oma söögi- ja joogikohti. Maatee sõnul on kõige suuremad mured ootamatused – kõrged elektrihinnad või järjekordne koroonalaine. Majaga seonduvaid muresid Maatee välja ei toonud.

Supilinna Seltsi esimees Helen Hiiemaa ütles, et Supilinnas puuduvad äripinnad baari või kohviku tegemiseks. Hiiemaa sõnul isegi, kui on tühi maja, siis seda ümbritsevad inimeste kodud ning baar rikuks elanike öörahu. ,,Seetõttu on punastest tellistest hoone ideaalne, sest seda ümbritseb elumajade vaba sõõr,’’ ütles Hiiemaa.

Maatee on soovinud teha viimased kuus aastat baari peaaegu 150 aastat vanasse majja. Kui maja eelmine omanik suri, said tema sugulased selle endale ning vaidlesid jagamise pärast kümme aastat. Vallikraavi kinnisvarafirma ostis sel aastal maja ära ning Maateel tekkis võimalus hoonet üürima hakata. 

Rahvusarhiivi Tartu kogumisosakonna arhivaari Lea Teedema sõnul pole teadaolevalt ühtegi ametlikku baari Supilinnas tegutsenud. Kuigi tsaariajal olid peaaegu igal Supilinna tänaval õllekõrtsud, siis Teedema sõnul ei saanud neid nimetada baarideks.

Arhivaar Teedema sõnul on majas olnud enne puidu- ja saetööstuskoda, lukksepa ja tisleri töökoda ning viimati saapavabrik. 

 

Kommentaarid