Kaasava eelarve idee “Rohkem pinke linnaruumi” on probleemne, sest kaasava eelarve summa eest ei saaks piisavalt pinke ning samuti tooks pinkide lisamine hiljem täiendavaid hoolduskulusid.
Idee on suunatud pigem vanemaealistele, kuid statistika näitab, et vanemaealiste osakaal oli eelmisel aastal kogu hääletanute arvust 11,5%. Samasugune protsent on olnud ka eelnevatel aastatel. Eelmisel aastal paigaldati Tartus Toomemäele 11 uut pinki, mille maksumus oli kokku 26 149 eurot. Sellest tulenevalt saab välja arvutada ühe pingi maksumuse, mis on 2377 eurot. Seega saaks kaasava eelarve 100 000 euro eest ligikaudu 42 pinki. Linnas on praegu ligi tuhat pinki ning 42 uut pinki oleks arvuliselt väike lisa. Tasuks märkida, et 2015. aastal võitis idee, mille tulemusena oleks Heino Elleri muusikakooli juurde ehitatud istumisala, kuid idee ei saanud teoks, sest osutus arvatust kallimaks.
Vaegnägijast pensionär Asta Sikk ei olnud isegi teadlik kaasava eelarve hääletusest ega ideedest. Sikku sõnul on juba piisavalt pinke olemas ning tema ei näe vajadust uute pinkide lisamiseks, vaid teeks kaasava eelarve rahast kõnniteed korda. Sikk leiab, et kohati võivad pingid isegi kergliiklusteel liikumist häirida, kuna pinkide juurde võib hakkata inimesi kogunema.
Tartlane Ferdinand Kruus arvas samuti, et pinke on linnas juba piisavalt. Kruusa sõnul võiks kaasava eelarve rahaga teostada midagi uuenduslikku, mis parandaks linlaste elukvaliteeti. Kruus arvas, et uute pinkide ehitamisega peaks tegelema linn ise ning kaasavast eelarvest raha selleks ei tohiks võtta.
Kaasava eelarve projektijuht Lilian Lukka sõnul oleks linna uusi pinke vaja küll. Lukka sõnutsi saaks iga tartlane uutest pinkidest kasu, sest kõik inimesed kasutavad pinke. Lukka arvates oleks kõige enam pinke vaja kergliiklusteede äärde, kus harrastussportlased või liiklejad saaksid aeg ajalt istet võtta. Samuti paigaldataks pingid vastavalt vajadusele üle Tartu.
Kaasava eelarve pinkide idee autor Sirle Salmiste ütles, et ta pakkus pinkide lisamise idee välja, kuna pinke on küll kesklinnas palju, kuid mujal linnaosades vähem. Salmiste lausus, et idee esitamisel oli tal isiklik motivatsioon, sest teab vanema generatsiooni esindajaid, kes tunnevad pinkidest puudust. Salmiste arvates on pinkide lisamine linnaruumi küll linnamajanduse probleem, kuid kodanike häälega saab juhtida tähelepanu probleemile.
Kommentaarid