Tartu linna kaasava eelarve hääletusprotsessist jäävad kõrvale inimesed, kellel pole linna sissekirjutust, sealhulgas tudengid, kes teevad Tartust palju kiidetud ülikoolilinna.
Kaasav eelarve on projekt, mille käigus saab esitada ideid linnakeskkonna parandamiseks ning hiljem nende vahel hääletades kaks parimat valida. Mõlemale valitud projektile eraldab linn 100 000 eurot idee ellu viimiseks. Tartu linn otsustas aastal 2013, kui kaasava eelarve projektiga Tartus alustati, et ideede poolt saavad hääletada ainult linna sisse kirjutatud elanikud. See jätab kõrvale linnaelanikud, kellel pole sissekirjutust, kuid on siiski aktiivsed osalejad linnaelus. Nende hulgas on näiteks tudengid, kes on tulnud üle Eesti Tartusse õppima.
Tartu kaasava eelarve projektijuht Lilian Lukka ütles, et Tartu jaoks on praegune lahendus kõige loogilisem ja linn leiab, et kaasa peakski saama rääkida ainult need tartlased, kes linnale makse maksavad. Lukka sõnul on tudengeid kaasata keeruline, sest linnal on raske aru saada, kui palju tudeng päriselt linnas aega veedab. Lukka väitel kaasatakse tudengeid, sest ideid esitada saavad kõik, kuid hääletusõigus on ainult linna registreeritud elanikel.
Lukka leiab, et tudengid, kes soovivad hääletada, võivad ennast linna elanikuks registreerida ja sel viisil hääletusõiguse saada. Tartu rahvastikutoimingute osakonna peaspetsialist Marko Mängli ütles, et raske on eristada elukoha muutmise taotlustest tudengeid, kuid ühiselamutesse kirjutavad sisse ennast tudengitest peamiselt välistudengeid. Eestlastest tudengitest kasutavad seda võimalust üksikud.
Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse esimees Karl Lembit Laane sõnas, et see, kui palju inimesi hääletamisest kõrvale jääb, talle ei meeldi, kuid mõistab, et see on linna enda otsus, kuidas nad kaasavat eelarvet reguleerivad. Tartu Ülikooli üliõpilasesindus esitas ise aastal 2016 kaasavasse eelarvesse idee, milleks oli Pirogovi pargi seisukorra parandamine, et tudengitel oleks seal mugavam aega veeta. Projekti ei teostatud, kuna häältest jäi puudu. Laane ütles, et tema arvates ei õnnestunud see idee, kuna tudengid on suuresti pärit väljastpoolt Tartut ning hääletusõigus nendeni ei laiene. Laane leiab, et tudengitel puudub motivatsioon ennast Tartu linnakodanikuks registreerida, sest linn ei paku selleks piisavalt hüvesid.
Kaasava eelarve projektijuht Lukka ütles, et tema arvates ei muudaks suurem hääletajate hulk lõplikku valikut, vaid suurendaks ainult hääletanute arvu. Üliõpilasesinduse esimees Laane leidis, et ilma sissekirjutuseta tudengitele hääleõiguse andmine muudaks projekti tudengitele meeldivamaks ja innustaks rohkem ideid esitama. Laane sõnul oli ta Tartusse õppima tulles valmis hääletama, kuid sissekirjutuse puudmisel jäi see protsess poolikuks ning hiljem see projekt talle endist huvi ei pakkunud.
Kommentaarid