Keskealised leiavad aina enam tee maratonile

Üle 40 aastaste osalus rahvaspordi üritustel on viimastel aastatel tõusnud, mille põhjustajaks on näiteks tuntud inimeste eeskuju elada tervislikumat elustiili.    

Rahvaspordi üritus, kus üle 40 aastaste inimeste osakaal on tõusnud, on näiteks Tartu linnamaraton, mille täispikk distants on ligi 42 kilomeetrit. Aastal 2017 oli Linnamaratoni täispikal distantsil üle 40 aastaseid jooksjaid kolmandik osavõtjatest. Tänavu oli samas vanuserühmas osalus kasvanud ning veidi üle poole kõikidest 478 maratonil osalejatest olid üle 40 aastased. 

Klubi Tartu Maraton pressiesindaja Liisa-Lotta Veikeni sõnul on keskealiste ja vanemate inimeste osalusprotsendi tõusu taga mitu põhjust. Näiteks tõi ta välja selle, et kevadise koroonaviirusest põhjustatud eriolukorra ajal oli inimestel rohkem vaba aega ja seeläbi avastati enda jaoks erinevaid sportlikke tegevusi, sealhulgas pikamaajooks. Seda, et tänavusel Tartu linnamaratonil rohkem kui pooled osalejad olid üle 40 aastased, põhjendas Veiken sellega, et maraton polegi mõeldud väga noortele inimestele ja küpsemas eas on maraton kergem, sest vastupidavust ja võhma on kauem arendatud. 

Spordiklubi Jooksupartner treeneri Einar Kaigase sõnul on pikamaajooks üle 40 aastastele inimestele hea spordiala, sest võrreldes äkilisemate spordialadega, nagu sprint, on vigastuste tekkimise oht väiksem. Kaigas kinnitas, et nende spordiklubis on samuti üle 40 aastaste osalus aastate jooksul tõusnud ja inimesed leiavad rohkem tee pikamaajooksuni. Kaigase sõnul tuleb pikamaajooksu treeninguid alustada põhjalikust inimese taustauuringust ehk siis välja tuleb selgitada inimese varasemad liikumisharjumused ja samuti tuleb arvestada varasemalt olnud vigastustega, et neid treeningutega mitte võimendada. 

Füsioterapeut Kadri Medijainen ütles, et otsus minna maratonile tuleb tõsiselt läbi mõelda ja kindlasti tuleks arvestada enda tervisliku seisundi olukorda. Medijaineni sõnul pole maratoni puhul tegemist tervisespordiga ja selline ettevõtmine eeldab põhjalikku ettevalmistust ja vähemalt aasta pikkust treeningperioodi. Medijainen ütles, et kõige sagedasemad vigastused, mis võivad olla maratoni tagajärg, on näiteks sääre luuümbrise põletik ja põlvevalu. 

Spordiklubi Jooksupartner treener, Einar Kaigas ja füsioterapeut Kadri Medijainen nõustusid, et seda, miks üle 40 aastased inimesed rohkem täispikka maratoni distantsi jooksevad, on kindlasti mõjutanud tuntud inimeste eeskuju. Kaigas tõi näiteks Raivo E. Tamme, kes muutis oma varasemat elustiili tervislikumaks ning otsustas osaleda triatlonil. Kaigas leidis, et seeläbi innustas Raivo E. Tamm paljusid inimesi ja andis usku, et elustiili muutus keskealisena  on võimalik.

Kommentaarid