Tartu linna tuleval aastal kehtestatava kliimakava järgi sõltub süsinikusaaste vähendamine ettevõtjatest ja kodanikuühendustest.
Kuigi Tartu linna energia- ja kliimakava aastaks 2030 on seadnud eesmärgi süsihappegaasi heiteid 10 aasta jooksul praegusest enam kui 40% vähendada, pole linnal oma asutustes selle saavutamiseks enam palju teha. Seega on järgmisel aastal jõustuva kava peamine keskkonnameede ettevõtete ja vabaühenduste kaasamine kogukondlikkusse kokkuleppesse nimega “Puhta energia Tartu”.
Kokkulepe tähendab, et Tartus energiat tarbivad ettevõtted, korteriühistud ja muud organisatsioonid saavad sõlmida linnaga leppe, milles kohustuvad linna kliimaeesmärkide saavutamisele kaasa aitama. Vastutasuks teeb linn neile ettevõtetele reklaami.
Tartu abilinnapea Raimond Tamm ei osanud veel arvata, kui menukaks see mõte Tartu ettevõtete ja korteriühistute seas saada võiks. Praegu alles hakatakse ettevõtetega kohtuma, selgitas ta, alustades suurimatest.
Tartu pakenditootja AS Estiko-Plastar tootearendusjuht Taavi Tikk arvas, et nende ettevõttele võiks see huvi pakkuda küll. Samas pühendab ettevõtte ta sõnul juba praegu keskkonnateemadele palju tähelepanu.
Tartu korteriühistute liidu juhatuse liige Anne Valk aga arvas, et korteriühistutele on eriti praegusel ajal kõige olulisem, kui palju raha miski võtab ning keskkonnateemad tihti jutuks ei tule. Korterites ja majades on energia kasutuses olulisim see, kuidas hooned on ehitatud ja renoveeritud, kliimakava järgi renoveeritakse Tartus järgmise kümneaastakuga 50% kortermaju ja 40% eramuid.
Hoonetes kavatseb linn süsinikdioksiidi heite hulka vähendada ka kaugküttevõrku peamiselt Karlovas ja Supilinnas, võimalusel ka Tartu ettevõtetes laiendades. Kaugküttesoojus ja -jahutus pärineb Tartus energiakontsernilt Fortum Tartu, kus kasutatakse peamiselt hakkepuitu, kuid veerand energiast tuleb ka maagaasist ja turbast. Selle kümnendi lõpuks peaks kliimakava kohaselt Tartu kaugküttevõrk olema fossiilkütuste ja süsihappegaasi heite vaba. Fortum Tartu arendusjuhi sõnul asendab soojustootja selleks turba puiduga, vähendab maagaasi kasutust, rajab soojussalvestid, kasutab paremini ära tööstuse jääksoojuse ning muudab tootmist senisest tõhusamaks.
Enim süsihappegaasi heidet tekitav energia Tartus on elektrienergia. Tartu linn kavatseb 2024. aastaks kasutada ainult sisseostetud taastuvat elektrit. Erasektoris, kus tootmise suurenemise tõttu on rohkem energiat kasutama hakatud, ning elamusektoris loodab Tartu heiteid vähendada kogukondliku leppe läbi. Linn saab kliimakava kohaselt erainitsiatiivi soodustada ja toetada.
Kommentaarid