Hellenurme hooldekodu juurdeehitus on Hellenurme külas palju arutelu tekitanud. Neljandal novembril arutavad vald ja hooldekodu võimalike kompromisside üle, kuid hooldekodu sõnul on nad valmis minema kohtusse.
Hellenurme kodu tahab ehitada peamaja külge 30-kohalise eluhoone, ehitada veel ühe eluhoone üle tee, ning korda teha muinsuskaitse all oleva tõllakuuri. Sellesse tuleb tegevusmaja koos töötubadega, mida saavad Hellenurme hooldekeskuse arendusjuhi Georg Trašanovi sõnul kasutada nii hooldekodu- kui külaelanikud.
Elva vald tegi peale avalikku arutelu ja elanike arvamusavaldusi hooldekodule ettepaneku planeeringut muuta nii, et üks eluhoone jääb välja, juurde tehakse parkimiskohti, ning tuletõrje veevõtukoht ehitatakse hooldekodu krundile. Praegu on veevõtukoht Elva valla arenguosakonna juhataja Kertu Vuksi sõnul kavandatud eravalduses maale, mille kasutamiseks pole vajalikke kokkuleppeid tehtud. Hooldekodu nende ettepanekutega ei nõustunud, kuid pakkus kompromissiks, et ei kasuta ehitusõigust kuni aastani 2030.
Praegu on Hellenurme kodus 250 elanikku, külas elas 2019. aastal 142 inimest. Konfliktist piirkonna elanike ja hooldekodu vahel, kus elavad nii eakad kui erivajadustega inimesed, on lähemalt rääkinud “Pealtnägija” (13.11.2019). Kokkuvõtvalt muretsesid elanikud, et hooldekodu on külaga võrreldes liiga suureks kasvanud, selle elanikud tekitavad külas tüli ning nende hooldus ei ole piisav.
15. septembril toimunud avalikul arutelul (Lõuna-Eesti Postimees, “Hooldekodu laienemine tekitab kohalike seas vastuseisu”) tutvustati detailplaneeringu kohta tehtud sotsiaalsete mõjude (SM) analüüsi, mis ei leidnud küll ühtegi negatiivset mõju, kuid oli külaelanike vastukaja tõttu tellitud eksperthinnangul “ebapiisav”.
Peale avalikku arutelu vallale saadetud kirjad mainivad planeeringu mõju liikluskorraldusele, infrastruktuurile ning küla võimalusi hooldekodu suurt elanikkonda lõimida. Georg Trašanovi sõnul lisatakse liikluskorraldusega seonduv detailplaneeringusse, ning lubab, et kliente hooldekodusse rohkem ei võeta. Uutesse majadesse paigutatakse hoopis hoolduskodu endistest majadest välja kolitud hooldatavad.
Kohaliku elaniku Mae Juske sõnul on probleem aga ka lihtsalt hooldekodu ala laienemises. Ärikombinaadi asemel võiks ta sõnul seal olla kaunis eluala.
Mae Juske sõnul põhjustab hooldekodu surve juba praegu uputusi samal veetrassil asuvais majades, ning uued hooned vaid suurendaks probleemi. Trašanovi sõnul on probleem lahendatud sellega, et tehtud on kokkulepe, mille põhjal Hooldekodul on kohustus maksta reoveepuhasti laiendamise eest, kui nende mõjul reovee kogus suureneb.
Kommentaarid